gnome-applets - en to ar translation catalogue (773 entries)

en:    Macro _%.2d:
ar:    ماكرو _%.2d:

en:  mounted
ar:  مجهّز

en:  not mounted
ar:  غير مجهّز

en: " reported:
ar: " أرسل التقرير:

en: %#.1fMb received / %#.1fMb sent / time: %.1d:%.2d
ar: تم استلام %#.1f ميغابت /  تم ارسال %#.1f ميغابت / الوقت %.1d:%.2d

en: %s:
    %d%% in use
ar: %s:
    %d%% مستخدم

en: (C) 1997 The Free Software Foundation
    (C) 2001 Chris Phelps (GNOME 2 Port)
ar: (C) 1997 مؤسسة البرامج الحرة
    (C) 2001 Chris Phelps (نقل لجنوم 2)

en: (C) 1998-2000 Free Software Foundation
ar: (C) 1998-2000 مؤسسة البرامج الحرة

en: (C) 1999-2001 The GNOME Hackers
ar: (C) 1999-2001 هاكرز جنوم

en: (C) 2000 The Gnulix Society, (C) 2002 Free Software Foundation
ar: (C) 2000 جماعة جنوليكس، (C) 2002 مؤسسة البرامج الحرة

en: (C) 2001 Richard Hult
ar: (C) 2001 ريتشارد هالت

en: (No
ar: (لا

en: (c) 2001 Chris Phelps
ar: (c) 2001 كريس فلبس

en: + C_olor
ar: + ل_ون

en: - Colo_r
ar: - لو_ن

en: A goofy little xeyes clone for the GNOME panel.
ar: برنامج أخرق شبيه بـxeyes للوحة جينوم

en: A set of eyeballs for your panel
ar: مجموعة مقل عين للوحة مهامك

en: A system load indicator
ar: مؤشر تحميل النظام

en: A_ddress :
ar: ال_عنوان:

en: A_waiting connection
ar: جاري ا_نتظار الإتصال

en: Ac_tions Menu
ar: قائمة ال_عمليات

en: Accessories
ar: إكسسوارات

en: Actions
ar: الأعمال

en: Actions Menu
ar: قائمة الأعمال

en: Add items to the Menu Bar
ar: أضف عناصر إلى شريط القائمة

en: Address Entry
ar: خانة العنوان

en: Adjust the sound volume
ar: عدّل حجم الصوت

en: Amusements
ar: تسالي

en: An error occured while launching the Suspend command, the command returned "%d"
    Please try to correct this error
ar: حدث خطأ أثناء تشغيل أمر ا?يقاف، ا?مر أرجع "%d"
    فضلا حاول أن تصلح هذا الخطأ

en: An error occured while launching the Suspend command: %s
    Please try to correct this error
ar: حدث خطأ أثناء تشغيل أمر الإيقاف: %s
    فضلا حاول أن تصلح هذا الخطأ

en: An image of a cd-rom disc
ar: صورة القرص المدمج

en: Appearance
ar: المظهر

en: Applet _size:
ar: _حجم البريمج:

en: Applet _width:
ar: _عرض البريمج:

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
ar: بريمج لتجهيز وإزالة تجهيز الأقراص.

en: Applet height:
ar: ارتفاع البريمج:

en: Applet layout
ar: تخطيط البريمج

en: Applications
ar: تطبيقات

en: Arc_hitecture:
ar: ال_منصة:

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Armenian
ar: أرمينية

en: Australia
ar: أستراليا

en: Austria
ar: النمسا

en: Autocompletion
ar: تكملة آلية

en: B_link
ar: ان_بض

en: Bac_kground
ar: الخل_فية

en: Back_ground Color
ar: لون ال_خلفية

en: Backg_round
ar: الخ_لفية

en: Basque
ar: الباسك

en: Battery Charge Monitor
ar: مراقب شحن البطارية

en: Battery Charge Monitor Preferences
ar: تفضيلات مراقب شحن البطارية

en: Battery Status Utility
ar: خدمة حالة البطارية

en: Battery color levels (%)
ar: مستويات لون البطارية (%)

en: Battery fully re-charged
ar: تم شحن البطارية تماما

en: Battery is now fully re-charged!
ar: لقد تم شحن البطارية تماما!

en: Battery low (%d%%) and AC is offline
ar: قوة البطارية منخفضة (%d%%) ومصدر التيار المتغير منقطع

en: Battery power low
ar: قدرة البطارية منخفضة

en: Battery: %d%% (%s)
ar: البطارية: %d%% (%s)

en: Battery: Not present
ar: البطارية: غير متوفرة

en: Battstat Factory
ar: معاين حالة البطارية

en: Beep when either of the above is true
ar: إحداث صوت بييب (صافرة) حينما يتحقق أي واحد من ا?على

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Big
ar: كبير

en: Blowing dust
ar: غبار عاصف

en: Blowing dust whirls
ar: دوامة من الغبار عاصفة

en: Blowing duststorm
ar: عاصفة غبار هبوبية

en: Blowing hail
ar: برَد عاصف

en: Blowing ice crystals
ar: بلورات ثلجية عاصفة

en: Blowing ice pellets
ar: كرات ثلجية عاصفة

en: Blowing precipitation
ar: هطول عاصف

en: Blowing rainfall
ar: سقوط أمطار عاصف

en: Blowing sand
ar: رمل عاصف

en: Blowing sandstorm
ar: عاصفة رملية هبوبية

en: Blowing small hail
ar: برَد صغير عاصف

en: Blowing snow grains
ar: حبات ثلج عاصفة

en: Blowing snowfall
ar: سقوط ثلج عاصف

en: Blowing sprays
ar: رذاذ عاصف

en: Blowing squall
ar: ريح عاصفة

en: Blowing volcanic ash
ar: رماد بركاني عاصف

en: Brazil
ar: البرازيل

en: Broken clouds
ar: غيوم مفككة

en: Browser
ar: مستعرض

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Bulgarian
ar: بلغارية

en: CD Player
ar: مشغل الأقراص المدمجة

en: CD Player Applet Factory
ar: مصنع بريمجات تشغيل الأقراص المدمجة

en: CD Player Preferences
ar: تفضيلات مشغل الأقراص المدمجة

en: CPU Load
ar: تحميل المعالج

en: C_olors
ar: الأ_لوان

en: C_urrent conditions
ar: ال_تيار الحالية

en: Calm
ar: هادئ

en: Can't open the APM device!
    
    Make sure you have read permission to the
    APM device.
ar: تعذر فتح جهاز APM!
    
    تأكد من حصولك على ترخيص بقراءة
    جهاز APM.

en: Canada
ar: كندا

en: Caribic
ar: كاريبي

en: Cd Recorder
ar: مسجّل أقراص مدمجة

en: Cdrom
ar: قرص مدمج

en: Change
ar: غيّر

en: Change the keyboard layout
ar: غيّر تخطيط لوحة المفاتيح

en: Character Palette
ar: لوحة الرموز

en: Character Palette Preferences
ar: تفضيلات لوحة الرموز

en: Charging
ar: جاري شحن

en: Charpicker Applet Factory
ar: مصنع بريمجات منتقي الرموز

en: Clear Sky
ar: سماء صافية

en: Click this button for the list of previous commands
ar: انقر على هذا الزر لعرض قائمة با?وامر السابقة

en: Click this button to Play or Pause the CD
ar: اكبس هذا الزر لتوقف تشغيل القرص المدمج مؤقتا

en: Click this button to Play the next track in the CD
ar: اكبس هذا الزر لتشغّل المقطوعة التالية في القرص المدمج

en: Click this button to Play the previous track in the CD
ar: اكبس هذا الزر لتشغّل المقطوعة السابقة في القرص المدمج

en: Click this button to Stop playing the CD
ar: اكبس هذا الزر لتوقف تشغيل القرص المدمج

en: Click this button to eject the CD
ar: اكبس هذا الزر لتطرد القرص المدمج

en: Click this button to start the browser
ar: انقر على هذا الزر لبدء المتصفح

en: Click to Enter Weather.com
ar: انقر لتدخل Weather.com

en: Clock
ar: الساعة

en: Co_mmand:
ar: الأ_مر:

en: Co_nnect command:
ar: أمر الا_تصال:

en: Co_nnected
ar: مت_صل

en: Code_page:
ar: المحارف:

en: Colors
ar: الألوان

en: Command Line
ar: سطر الأوامر

en: Command Line Preferences
ar: تفضيلات سطر الأوامر

en: Command line
ar: سطر الأوامر

en: Command line _background:
ar: _خلفية سطر الأوامر:

en: Command line _foreground:
ar: ال_واجهة ا?مامية لسطر الأوامر:

en: Command line height:
ar: ارتفاع سطر الأوامر:

en: Con_firm connection
ar: _تأكيد الاتصال

en: Conditions:
ar: الحالات:

en: Connecting
ar: جاري الإتصال

en: Connection status
ar: حالة الإتصال

en: Copyright (C) 1998
ar: حقوق النشر (C) 1998

en: Copyright (C) 1999 Dave Camp
ar: حقوق النشر (C) 1999 Dave Camp

en: Copyright (c)1999 by S. Papadimitriou
ar: حقوق النشر (c)1999 بواسطة S. Papadimitriou

en: Count_ry:
ar: ال_دولة:

en: Create directory item...
ar: أنشئ مادة دليل...

en: Create documents item...
ar: انشيء مادة مستندات...

en: Create links item...
ar: انشيء مادة روابط...

en: Create menu path item...
ar: انشئ قائمة مادة المسار...

en: Critical
ar: حرج

en: Custom
ar: مخصّص

en: Custom icon for moun_ted:
ar: أي_قونة مخصّصة للمجهّز:

en: Custom icon for not mou_nted:
ar: أيق_ونة مخصّصة لغير المجهّز:

en: Default list of characters
ar: القائمة الافتراضية للرموز

en: Detailed forecast not available for this location.
    Please try the state forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
ar: التوقع المفصل لهذا المكان غير متوفر.
    رجاء جرب التوقع للولايات؛ وانتبه إلى أن توقعات IWIN متوفرة لمدن الولايات المتحدة فقط.

en: Device Path
ar: مسار الجهاز

en: Device _Path:
ar: _مسار الجهاز:

en: Dew point:
ar: قطرات الندى:

en: Disabled
ar: معطل

en: Disc Image
ar: صورة قرص

en: Disk Mounter
ar: مجهّز الأقراص

en: Disk Mounter Preferences
ar: تفضيلات مجهّز الأقراص

en: Displa_y only symbols and price
ar: ا_عرض الرموز وا?سعار فقط

en: Display
ar: عرض

en: Do you want to connect?
ar: هل تريد الإتصال؟

en: Documents
ar: مستندات

en: Dow_n
ar: أ_سفل

en: Drifting drizzle
ar: رذاذ جارف

en: Drifting dust
ar: غبار جارف

en: Drifting dust whirls
ar: دوامة من الغبار جارفة

en: Drifting duststorm
ar: عاصفة غبار جارفة

en: Drifting fog
ar: ضباب جارف

en: Drifting funnel cloud
ar: عاصفة أنبوبية تيارية

en: Drifting hail
ar: برَد جارف

en: Drifting haze
ar: سديم جارف

en: Drifting ice crystals
ar: بلورات ثلجية جارفة

en: Drifting ice pellets
ar: كرات ثلجية جارفة

en: Drifting mist
ar: ضباب رقيق جارف

en: Drifting precipitation
ar: هطول جارف

en: Drifting rain
ar: مطر جارف

en: Drifting sand
ar: رمل جارف

en: Drifting sandstorm
ar: عاصفة رملية جارفة

en: Drifting small hail
ar: برَد صغير جارف

en: Drifting smoke
ar: دخان جارف

en: Drifting snow
ar: ثلج جارف

en: Drifting snow grains
ar: حبات ثلج جارفة

en: Drifting sprays
ar: رذاذ جارف

en: Drifting squall
ar: عاصفة جارفة

en: Drifting tornado
ar: إعصار جارف

en: Drifting volcanic ash
ar: رماد بركاني جارف

en: Drive Mount Applet Factory
ar: مصنع بريمجات تجهيز السواقات

en: Drive Mount Applet Warning
ar: تحذير لبريمج تجهيز السواقات

en: Drivemount command failed.
    "
ar: فشل أمر تجهيز السواقة.
    "

en: Drizzle
ar: رذاذ

en: Drizzle in the vicinity
ar: رذاذ بالجوار

en: Dust
ar: غبار

en: Dust in the vicinity
ar: غبار بالجوار

en: Dust whirls
ar: دوامة من الغبار

en: Dust whirls in the vicinity
ar: دوامة من الغبار بالجوار

en: Duststorm
ar: عاصفة غبار

en: Duststorm in the vicinity
ar: عاصفة غبار بالجوار

en: Dutch
ar: هولندية

en: East
ar: الشرق

en: East - NorthEast
ar: شرق - الشمال الشرقي

en: East - Southeast
ar: شرق - الجنوب الشرقي

en: Edit Keyboard
ar: حرّر لوحة المفاتيح

en: Edit directory item...
ar: حرّر مادة الدليل...

en: Edit path item...
ar: حرّر مادة المسار...

en: Eject
ar: طرد

en: Elapsed time
ar: الوقت المنقضي

en: Enable _detailed forecast
ar: _تفعيل التوقع المفصل

en: Enable _history based autocompletion
ar: فعّل التاريخ ذا ال_تكملة ا?لية

en: Enable _radar map
ar: تفعيل خريطة الرادار

en: English
ar: أنجليزية

en: Enter symbols delimited with "+" in the box below.
ar: أدخل رموزا مربوطة بـ "+" في الصندوق با?سفل.

en: Enter the URL
ar: أدخل عنوان URL

en: Et_hernet
ar: إي_ثرنت

en: F_ree
ar: الف_ارغ

en: Factory for CD player applet
ar: مصنع لبريمجات مشغّل الأقراص المدمجة

en: Factory for Panel Menu Applet
ar: مصنع بريمجات شريط قوائم اللوحة

en: Factory for creating the weather applet.
ar: مصنع ?نشاء بريمج حالة الجو.

en: Factory for drive mount applet
ar: مصنع لبريمجات تجهيز السواقات

en: Failed to get IWIN data.
ar: فشل الحصول على بيانات IWIN.

en: Failed to get IWIN forecast data.
ar: فشل الحصول على بيانات بيانات تنبؤ IWIN.

en: Failed to get METAR data.
ar: فشل الحصول على بيانات METAR.

en: Failed to get Met Office data.
ar: فشل جلب معلومات مكتب الأرصاد.

en: Failed to get Met Office forecast data.
ar: فشل جلب معلومات الطقس من مكتب الأرصاد.

en: Failed to get radar map image.
ar: فشل جلب صورة خريطة الرادار.

en: Few clouds
ar: غيوم قليلة

en: Few ice crystals
ar: بلورات ثلجية قليلة

en: Few ice pellets
ar: كرات ثلجية قليلة

en: Flag
ar: علم

en: Flag and Label
ar: علم وعنوان

en: Floppy
ar: قرص مرن

en: Fog
ar: ضباب

en: Fog in the vicinity
ar: ضباب بالجوار

en: Fog with wind
ar: ضباب مع رياح

en: For_eground
ar: الأم_امية

en: ForeCast Report
ar: تقرير بالتوقع

en: Forecast
ar: توقع

en: Foregroun_d
ar: الأمام_ية

en: France
ar: فرنسا

en: Freezing drizzle
ar: رذاذ متجمد

en: Freezing duststorm
ar: عاصفة غبار مجمدة

en: Freezing fog
ar: ضباب مجمد

en: Freezing hail
ar: برَد مجمد

en: Freezing haze
ar: رديم مجمد

en: Freezing ice crystals
ar: بلورات ثلجية مجمدة

en: Freezing ice pellets
ar: كرات ثلجية مجمدة

en: Freezing mist
ar: ضباب رقيق  مجمد

en: Freezing precipitation
ar: هطول مجمد

en: Freezing rain
ar: مطر متجمد

en: Freezing sandstorm
ar: عاصفة رملية مجمدة

en: Freezing small hail
ar: برَد صغير مجمد

en: Freezing snow
ar: ثلج مجمد

en: Freezing snow grains
ar: حبات ثلج مجمدة

en: Freezing sprays
ar: رذاذ مجمد

en: Freezing squall
ar: عاصفة مجمدة

en: Freezing tornado
ar: إعصار مجمد

en: Freezing volcanic ash
ar: رماد بركاني مجمد

en: French
ar: فرنسية

en: Funnel cloud
ar: سحابة أنبوبية

en: Funnel cloud in the vicinity
ar: سحابة أنبوبية في vicinity

en: Funnel cloud w/ wind
ar: سحابة أنبوبية مع رياح

en: GKB Factory
ar: مصنع GKB

en: GKB Home Page (http://projects.gnome.hu/gkb)
ar: صفحة GKB (http://projects.gnome.hu/gkb)

en: GNOME Weather
ar: حالة الجو لجنوم

en: General
ar: عام

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Georgian
ar: جورجية

en: German
ar: ألمانية

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Get continuously updated stock quotes
ar: احصل على أسعار ا?سهم محدثة باستمرار

en: Geyes Applet Factory
ar: مصنع بريمجات Geyes

en: Geyes Preferences
ar: تفضيلات Geyes

en: Gnome Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
ar: بريمج لوحة مهام جنوم لاختيار الرموز الغريبة التي لا توجد على لوحة المفاتيح. منشور تحت ترخيص جنو العام.

en: Great Britain
ar: بريطانيا العظمى

en: Greece
ar: اليونان

en: Greek
ar: يونانية

en: Gtik Applet Factory
ar: مصنع بريمج Gtik

en: Gweather Applet Factory
ar: مصنع بريمج Gweather

en: Hail
ar: برَد

en: Hail in the vicinity
ar: برَد بالجوار

en: Hail showers
ar: وابل من البرَد

en: Hailstorm
ar: عاصفة برَد

en: Hard Disk
ar: قرص صلب

en: Haze
ar: سديم

en: Haze in the vicinity
ar: سديم بالحوار

en: Haze with wind
ar: سديم مع رياح

en: Heavy drizzle
ar: رذاذ ثقيل

en: Heavy dust
ar: غبار كثيف

en: Heavy dust whirls
ar: دوامة من الغبار كثيفة

en: Heavy duststorm
ar: عاصفة غبار كثيفة

en: Heavy hail
ar: برَد كثيف

en: Heavy ice crystals
ar: بلورات ثلجية كثيفة

en: Heavy ice pellets
ar: كرات ثلجية كثيفة

en: Heavy precipitation
ar: هطول كثيف

en: Heavy rain
ar: مطر كثيف

en: Heavy sand
ar: رمل كثيف

en: Heavy sandstorm
ar: عاصفة رملية كثيفة

en: Heavy small hail
ar: برَد صغير ثقيل

en: Heavy snow
ar: ثلج كثيف

en: Heavy snow grains
ar: حبات ثلج كثيفة

en: Heavy sprays
ar: رذاذ كثيف

en: Heavy squall
ar: عاصفة كثيفة

en: Hide
ar: إخفاء

en: High
ar: مرتفع

en: History
ar: التاريخ

en: Home
ar: الدليل الخاص

en: Hotkey for switching between layouts
ar: زر الاختصار للتبديل بين التخطيطات

en: Humidity:
ar: الرطوبة:

en: Hungarian
ar: مجرية (هنغارية)

en: Hungary
ar: هنغاريا

en: I_dle
ar: خا_مد

en: Ice crystal storm
ar: عاصفة من البلورات الثلجية

en: Ice crystals
ar: بلورات ثلجية

en: Ice crystals in the vicinity
ar: بلورات ثلجية بالجوار

en: Ice pellet storm
ar: عاصفة من الكرات الثلجية

en: Ice pellets
ar: كرات ثلجية

en: Ice pellets in the vicinity
ar: كرات ثلجية بالجوار

en: Insert characters
ar: أدرج رموزا

en: Insert special characters
ar: أدرج رموزا خاصة

en: Internet
ar: إنترنت

en: Invalid
ar: غير صحيح

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Jaz Drive
ar: سوّاقة جاز

en: KDE
ar: كيدي

en: KDE Menus
ar: قوائم كيدي

en: Keyboard Layout Switcher
ar: مغيّر تخطيط لوحة المفاتيح

en: Keyboard Layout Switcher Preferences
ar: تفضيلات مغيّر تخطيط لوحة المفاتيح

en: Keyboards (select and press add)
ar: لوحات مفاتيح (اختر واكبس أضف)

en: Label
ar: عنوان

en: Lan_guage:
ar: ال_لغة:

en: Layout
ar: الهيئة

en: Light drizzle
ar: رذاذ خفيف

en: Light dust
ar: غبار خفيف

en: Light dust whirls
ar: دوامة من الغبار خفيفة

en: Light duststorm
ar: عاصفة غبار خفيفة

en: Light fog
ar: ضباب خفيف

en: Light funnel cloud
ar: سحابة أنبوبية خفيفة

en: Light hail
ar: برَد خفيف

en: Light haze
ar: سديم خفيف

en: Light mist
ar: ضباب رقيق خفيف

en: Light precipitation
ar: هطول خفيف

en: Light rain
ar: مطر خفيف

en: Light sand
ar: رمل خفيف

en: Light snow
ar: ثلج خفيف

en: Light snow grains
ar: حبات ثلج خفيفة

en: Light sprays
ar: رذاذ خفيف

en: Light squall
ar: عاصفة خفيفة

en: Light standstorm
ar: عاصفة رملية خفيفة

en: Load Average
ar: حمل المتوسط

en: Location view
ar: منظر المكان

en: Location:
ar: المكان:

en: Low
ar: منخفض

en: M_emory
ar: ال_ذاكرة

en: Memory
ar: الذاكرة

en: Memory Load
ar: حمل الذاكرة

en: Menu Bar
ar: شريط القوائم

en: Menu Bar Preferences
ar: تفضيلات شريط القوائم

en: Mini-Commander
ar: القائد صغير

en: Mini-Commander applet
ar: بريمج آمر صغير

en: MiniCommander Applet Factory
ar: معاين بريمج القائد الصغير

en: Miscellaneous
ar: متفرقات

en: Mist
ar: ضباب رقيق

en: Mist in the vicinity
ar: ضباب رقيق بالجوار

en: Mist with wind
ar: ضباب رقيق مع رياح

en: Mixer device %s has neither volume nor PCM channels.
ar: جهاز المازج %s ليست له قنوات لحجم الصوت ولا قنوات PCM.

en: Modem Lights
ar: أضواء الموديم

en: Modem Lights Preferences
ar: تفضيلات أضواء الموديم

en: Modem options
ar: خيارات الموديم

en: Moderate drizzle
ar: رذاذ متوسط

en: Moderate dust
ar: غبار متوسط

en: Moderate dust whirls
ar: دوامة من الغبار متوسطة

en: Moderate duststorm
ar: عاصفة غبار متوسطة

en: Moderate fog
ar: ضباب متوسط

en: Moderate funnel cloud
ar: سحابة أنبوبية معتدلة

en: Moderate hail
ar: برَد متوسط

en: Moderate haze
ar: سديم متوسط

en: Moderate ice crystals
ar: بلورات ثلجية متوسطة

en: Moderate ice pellets
ar: كرات ثلجية متوسطة

en: Moderate mist
ar: ضباب رقيق متوسط

en: Moderate precipitation
ar: هطول متوسط

en: Moderate rain
ar: مطر متوسط

en: Moderate sand
ar: رمل متوسط

en: Moderate sandstorm
ar: عاصفة رملية متوسطة

en: Moderate small hail
ar: برَد صغير باعتدال

en: Moderate smoke
ar: دخان متوسط

en: Moderate snow
ar: ثلج متوسط

en: Moderate snow grains
ar: حبات ثلج متوسطة

en: Moderate sprays
ar: رذاذ متوسط

en: Moderate squall
ar: عاصفة متوسطة

en: Moderate tornado
ar: إعصار متوسط

en: Moderate volcanic ash
ar: رماد بركاني متوسط

en: Monitor a laptop's remaining power
ar: راقب القدرة المتبقية للبطارية

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
ar: راقب أحوال وتوقعات الجو حاليا

en: Monitored Resources
ar: الموارد المراقبة

en: Mount local disks and devices
ar: جهز ا?قراص المحلية والأجهزة

en: Move towards bottom
ar: تحرك للجهة السفلى

en: Move towards top
ar: تحرك للجهة العليا

en: Multimedia
ar: وسائط متعددة

en: My Documents
ar: مستنداتي

en: N/A
ar: غير متوفر

en: N_ice
ar: ج_يد

en: Net Load
ar: حمل الشبكة

en: Net_work
ar: الشب_كة

en: Network
ar: الشبكة

en: New Zealand
ar: نيوزيلاندا

en: Next Track
ar: المقطوعة التالية

en: No data available or properties not set
ar: لا تتوفر بيانات أو أنه لم يتم تعيين الخصائص

en: No_t connected
ar: غ_ير متصل

en: Normal
ar: عادي

en: North
ar: الشمال

en: North - NorthEast
ar: الشمال - الشمال الشرقي

en: North - Northwest
ar: شمال - الشمال الغربي

en: Northeast
ar: الشمال الشرقي

en: Northwest
ar: الشمال الغربي

en: Norway
ar: النرويج

en: Norwegian
ar: نرويجية

en: Notify me when battery charge is low
ar: نبّهني حينما يكون شحن البطارية منخفضا

en: Notify me when battery is fully re-charged
ar: نبّهني حينما تتم إعادة شحن البطارية تماما

en: O_utline
ar: الإ_طار

en: Options
ar: خيارات

en: Orange:
ar: برتقالي:

en: Ot_her
ar: أ_خرى

en: Overcast
ar: توقع

en: P_rocessor
ar: الم_عالج

en: Panel Menu Applet Factory
ar: مصنع بريمجات شريط قوائم اللوحة

en: Panel applet for displaying menus
ar: بريمج للوحة لعرض القوائم

en: Panel applet for playing audio CDs
ar: بريمج لوحة المهام لتشغيل أقراص الصوت المدمجة

en: Partial drizzle
ar: رذاذ جزئي

en: Partial dust
ar: غبار جزئي

en: Partial dust whirls
ar: دوامة من الغبار جزئية

en: Partial duststorm
ar: عاصفة غبار جزئية

en: Partial fog
ar: ضباب جزئي

en: Partial funnel clouds
ar: سحب أنبوبية جزئية

en: Partial hail
ar: برَد جزئي

en: Partial haze
ar: سديم جزئي

en: Partial ice crystals
ar: بلورات ثلجية جزئية

en: Partial ice pellets
ar: كرات ثلجية جزئية

en: Partial mist
ar: ضباب رقيق جزئي

en: Partial precipitation
ar: هطول جزئي

en: Partial rainfall
ar: سقوط أمطار جزئي

en: Partial sand
ar: رمل جزئي

en: Partial sandstorm
ar: عاصفة رملية جزئية

en: Partial small hail
ar: برَد صغير جزئي

en: Partial smoke
ar: دخان جزئي

en: Partial snow grains
ar: حبات ثلج جزئية

en: Partial snowfall
ar: سقوط ثلج جزئي

en: Partial sprays
ar: رذاذ جزئي

en: Partial squall
ar: عاصفة جزئية

en: Partial tornado
ar: إعصار جزئي

en: Partial volcanic ash
ar: رماد بركاني جزئي

en: Patches of drizzle
ar: أجزاء من رذاذ

en: Patches of dust
ar: أجزاء من غبار

en: Patches of dust whirls
ar: أجزاء من دوامة غبار

en: Patches of fog
ar: أجزاء من ضباب

en: Patches of funnel clouds
ar: أجزاء من سحب أنبوبية

en: Patches of hail
ar: أجزاء من البرد

en: Patches of haze
ar: أجزاء من سديم

en: Patches of ice crystals
ar: أجزاء من بلورات الثلج

en: Patches of ice pellets
ar: أجزاء من كرات الثلج

en: Patches of mist
ar: أجزاء من ضباب خفيف

en: Patches of precipitation
ar: أجزاء من هطول

en: Patches of rain
ar: أجزاء من أمطار

en: Patches of sand
ar: أجزاء من رمل

en: Patches of small hail
ar: أجزاء من رذاذ برد

en: Patches of smoke
ar: أجزاء من ضباب

en: Patches of snow
ar: أجزاء من ثلج

en: Patches of snow grains
ar: أجزاء من حبات الثلج

en: Patches of sprays
ar: أجزاء من رذاذ

en: Patches of volcanic ash
ar: أجزاء من رماد بركاني

en: Path specified is currently not a valid directory.
ar: المسار المحدد ليس دليلاً موجوداً.

en: Play / Pause
ar: تشغيل / توقف مؤقت

en: Poland
ar: بولندا

en: Polish
ar: بولندية

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Portuguese
ar: برتغالية

en: Precipitation in the vicinity
ar: هطول  في الجوار

en: Preferences
ar: تفضيلات

en: Press a key or press Esc to cancel
ar: اكبس زرا أو مفتاح Esc للإلغاء

en: Press the hotkey to switch between layouts. The hotkey can be set through Properties dialog
ar: زر الاختصار للتبديل بين تخطيطاتك. من الممكن تعيين زر الاختصار من خلال مربع حوار الخصائص

en: Pressure:
ar: الضغط:

en: Preview:
ar: معاينة:

en: Previous Track
ar: المقطوعة السابقة

en: Processor
ar: المعالج

en: Produces keyboard layout switcher applets.
ar: ينتج بريمجات مغيّر تخطيط لوحة المفاتيح

en: Programs
ar: برامج

en: Progress bar direction
ar: اتجاه شريط التقدم

en: Querying available channels of mixer device %s failed
ar: فشل الإستفسارعن القنوات المتوفرة لجهاز المازج %s

en: Raging tornado
ar: إعصار عنيف

en: Rain
ar: مطر

en: Rain in the vicinity
ar: مطر بالجوار

en: Rain showers
ar: وابل من المطر

en: Receive data
ar: البيانات المستلمة

en: Red:
ar: أحمر:

en: Released under the GNU General Public License.
    
    A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap file use, plus network traffic.
ar: تم إصدار البرنامج تحت بنود ترخيص GNU العام.
    
    مراقب لحالة النظام يستطيع عرض رسوم بيانية للمعالج, الذاكرة, و مستوى استخدم ملف التبديل بالإضافة الى حالة الشبكة.

en: Released under the GNU General Public License.
    
    An applet for monitoring local weather conditions.
ar: مرخصة تحت رخصة جنو العامة.
    
    بريمج لمراقبة حالات الجو محليا.

en: Released under the GNU general public license.
    A modem status indicator and dialer.
    Lights in order from the top or left are Send data and Receive data.
ar: تم إصدار البرنامج تحت بنود ترخيص GNU العام.
    برنامج لإظهار حالة المودم و الإتصال بالإنترنت.
    الأضواء بالترتيب من الأعلى أو اليسار هي البيانات المرسلة و البيانات المستقبلة.

en: Removing this entry is not allowed as this will cause the Menu Bar applet to be removed from GNOME Panel
ar: ازالة هذه المادة غير ممكن لأن هذا سيتسبب في ازالة بريمج شريطالقوائم من لوحة جينوم

en: Rename documents item...
ar: أعد تسمية مادة المستندات...

en: Rename links item...
ar: أعد تسمية مادة الروابط...

en: Resource
ar: المورد

en: Retrieval failed
ar: فشلت القراءة

en: Russia
ar: روسيا

en: Russian
ar: روسية

en: S_ystem
ar: الن_ظام

en: Sand
ar: رمل

en: Sand in the vicinity
ar: رمل بالجوار

en: Sandstorm
ar: عاصفة رملية

en: Sandstorm in the vicinity
ar: عاصفة رملية بالجوار

en: Scattered clouds
ar: غيوم متفرقة

en: Scroll _left to right
ar: _تدرج من اليسار لليمين

en: See the ForeCast Details
ar: انظر لتفاصيل التوقع

en: Select Keyboard
ar: اختر لوحة مفاتيح

en: Select Location from the list
ar: اختر المكان من القائمة

en: Select an icon for the Applications menu
ar: اختر أيقونة لقائمة التطبيقات

en: Select icon for mounted
ar: اختر أيقونة للمجهّز

en: Select icon for unmounted
ar: اختر أيقونة لغير المجهّز

en: Send data
ar: البيانات المرسلة

en: Set options as default
ar: عين الخيارات كإفتراضية

en: Set the default character list here
ar: قم بتعيين قائمة الرموز الافتراضية من هنا

en: Set the device path here
ar: قم بتعيين مسار الجهاز هنا

en: Sh_ared
ar: مش_ترك

en: Shallow drizzle
ar: رذاذ خفيف جدا

en: Shallow dust whirls
ar: دوامة من الغبار خفيفة جدا

en: Shallow duststorm
ar: عاصفة غبار خفيفة جدا

en: Shallow fog
ar: ضباب خفيف جدا

en: Shallow funnel cloud
ar: سحابة أنبوبية ضحلة

en: Shallow hail
ar: برَد خفيف جدا

en: Shallow haze
ar: سديم خفيف جدا

en: Shallow ice pellets
ar: كرات ثلجية قليلة جدا

en: Shallow mist
ar: ضباب رقيق خفيف جدا

en: Shallow precipitation
ar: هطول خفيف جدا

en: Shallow rain
ar: مطر خفيف جدا

en: Shallow sandstorm
ar: عاصفة رملية خفيفة جدا

en: Shallow small hail
ar: زذاذ برَد صغير جدا

en: Shallow smoke
ar: دخان خفيف جدا

en: Shallow snow
ar: ثلج خفيف جدا

en: Shallow snow grains
ar: حبات ثلج خفيفة جدا

en: Shallow sprays
ar: رذاذ خفيف جدا

en: Shallow volcanic ash
ar: رماد بركاني رقيق جدا

en: Sho_w connect time and throughput
ar: أ_ظهر توقيت الإتصال و الدخول

en: Shortcuts
ar: اختصارات

en: Show
ar: أظهر

en: Show date
ar: أظهر التاريخ

en: Show fram_e
ar: أظهر ا?_طار

en: Show han_dle
ar: أظهر أداة الإ_مساك

en: Show time
ar: أظهر الوقت

en: Showers
ar: وابل

en: Showers of ice crystals
ar: وابل من البلورات الثلجية

en: Showers of ice pellets
ar: وابل من الكرات الثلجية

en: Showers of small hail
ar: وابل من البرَد الصغير

en: Showers of volcanic ash
ar: وابل من الرماد البركاني

en: Showers, type unknown
ar: وابل، نوع مجهول

en: Size
ar: الحجم

en: Skip backward
ar: تخطي للخلف

en: Skip forward
ar: تخطي للأمام

en: Sky:
ar: السماء:

en: Slovak
ar: سلوفاكية

en: Slovak Republic
ar: جمهورية سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Slovenian
ar: سلوفينية

en: Small hail
ar: برَد صغير

en: Small hail in the vicinity
ar: برَد صغير في الجوار

en: Small hailstorm
ar: عاصفة من البرَد الصغير

en: Smoke
ar: دخان

en: Smoke in the vicinity
ar: دخان  بالجوار

en: Smoke w/ thunders
ar: دخان مع عواصف

en: Smoke with wind
ar: دخان مع رياح

en: Snow
ar: ثلج

en: Snow grain showers
ar: وابل من حبات ثلجية

en: Snow grains
ar: حبات ثلج صغيرة

en: Snow grains in the vicinity
ar: حبات ثلج صغيرة بالجوار

en: Snow in the vicinity
ar: ثلج بالجوار

en: Snow showers
ar: وابل ثلجي

en: Snowstorm
ar: عاصفة ثلجية

en: South
ar: الجنوب

en: South - Southeast
ar: جنوب - الجنوب الشرقي

en: South - Southwest
ar: جنوب - الجنوب الغربي

en: South Africa
ar: جنوب أفريقيا

en: Southeast
ar: الجنوب الشرقي

en: Southwest
ar: الجنوب الغربي

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Spinbutton for updating
ar: زر اللف للتحديث

en: Sprays
ar: رذاذ

en: Sprays in the vicinity
ar: رذاذ بالجوار

en: Squall
ar: عاصفة

en: Squall in the vicinity
ar: عاصفة بالجوار

en: Start program
ar: ابدأ برنامجا

en: State forecast not available for this location.
    Please try the detailed forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
ar: التوقع للولايات لهذا المكان غير متوفر.
    رجاء جرب التوقع المفصل؛ وانتبه إلى أن توقعات IWIN متوفرة لمدن الولايات المتحدة فقط.

en: Stock C_hange:
ar: _غيّر السهم:

en: Stock Sy_mbol:
ar: _رمز السهم:

en: Stock Ticker
ar: بطاقة أسهم

en: Stock Ticker
    Get continuously updated stock quotes
ar: بطاقة الأسهم
    احصل على أسعار ا?سهم محدثة باستمرار

en: Stock Ticker Preferences
ar: تفضيلات بطاقة الأسهم

en: Stop
ar: توقف

en: Suspend
ar: توقف

en: Suspend command wasn't setup correctly in the preferences.
    Please change the preferences and try again.
ar: لم يتم تنصيب أمر ا?يقاف في التفضيلات بشكل صحيح.
    رجاء غيّر التفضيلات وحاول ثانية.

en: Suspend command:
ar: أمر التوقف:

en: Swap File
ar: ملف التبديل

en: Swap Load
ar: تحميل التبديل

en: Swap _File
ar: ملف ال_تبديل

en: Sweden
ar: السويد

en: Swedish
ar: سويدية

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Sys_tem monitor update interval:
ar: مدة التحديث لمراقب ال_نظام:

en: System Monitor
ar: مراقب النظام

en: System Monitor Preferences
ar: تفضيلات مراقب النظام

en: System is running on AC power
ar: النظام يعمل على التيار الكهربائي المتغير

en: System is running on AC power
    Battery: %d%% (%s)
ar: النظام يعمل على التيار الكهربائي المتغير
    البطارية: %d%% (%s)

en: System is running on AC power. Battery: %d%% (%s)
ar: النظام يعمل على التيار الكهربائي المتغير. البطارية: %d%% (%s)

en: System is running on AC power. Battery: Not present
ar: النظام يعمل على التيار الكهربائي المتغير. البطارية: غير متوفرة

en: System is running on battery power
ar: النظام يعمل على قدرة البطارية

en: System is running on battery power
    Battery: %d%% (%s)
ar: النظام يعمل على قدرة البطارية
    البطارية: %d%% (%s)

en: System is running on battery power. Battery: %d%% (%s)
ar: النظام يعمل على قدرة البطارية. البطارية: %d%% (%s)

en: System is running on battery power. Battery: Not present
ar: النظام يعمل على قدرة البطارية. البطارية: غير متوفرة

en: System m_onitor height:
ar: إرتفاع مرا_قب النظام:

en: System m_onitor width:
ar: عرض مرا_قب النظام:

en: T_heme Name
ar: اسم ال_تيمة

en: Temperature:
ar: الحرارة:

en: Text
ar: نص

en: Thai
ar: تايلاندية

en: Thailand
ar: تايلاند

en: The APM Management subsystem seems to be disabled.
    Try executing "apm -e 1" (FreeBSD) and see if 
    that helps.
ar: يبدو أن النظام الجزئي ?دارة APM معطل.
    جرّب إجراء "apm -e 1" (FreeBSD) وانظر ما إذا كان 
    هذا يساعد أم لا.

en: The CD Player applet is a simple audio CD player for your panel
ar: بريمج تشغيل ا?قراص المدمجة هو مشغّل بسيط لأقراص الصوت على لوحة مهامّك

en: The Menu Bar allows you to display customized menubars on your panels.
ar: شريط القوائم هذا يسمح لك بعرض شرائط قوائم خاصة في اللوحة.

en: The applet will not work properly (if at all).
ar: لن يعمل البريمج بشكل صحيح (إن لم يكن دائما).

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
ar: العيون تنظر في اتجاه مؤشر الفأرة

en: The keymap switching command returned with error!
ar: أمر تغيير خريطة المفاتيح رجع بالخطأ!

en: The volume control lets you set the volume level for your desktop
ar: متحكم الصوت يسمح لك بالتحكم بالصوت في سطح المكتب

en: The volume control lets you set the volume level for your desktop.
ar: متحكم الصوت يسمح لك بالتحكم بالصوت في سطح المكتب.

en: These characters will appear when the panel is started. To return to this list, hit <d> while the applet has focus.
ar: هذه الرموز ستظهر عند بدء اللوحة. للعودة الى هذه القائمة, اضغط <d> بينما يكون البريمج مختاراً.

en: Thick fog
ar: ضباب كثيف

en: Thick funnel cloud
ar: سحابة أنبوبية سميكة

en: Thick haze
ar: سديم سميك

en: Thick mist
ar: ضباب كثيف

en: Thick smoke
ar: دخان كثيف

en: Thick volcanic ash
ar: رماد بركاني سميك

en: Thin smoke
ar: دخان  رفيع

en: This GNOME applet adds a command line to the panel. It features command completion, command history, changeable macros and an optional built-in clock.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ar: بريمج جينوم هذا يضيف سطر أوامر الى اللوحة. هذا البرنامج يتميز بميزة تكملة الأوامر, تأريخ الأوامر, ماكروات قابلة للتغيير و ساعة مضمنة اختيارية.
    
    هذا البرنامج حر و مجاني; يمكنك اعادة توزيعة و/أو تعديله تحت بنود ترخيص GNU العام كما تم نشره من قبل جمعية البرمجيات الحرة; إما الإصدار الثاني من الترخيص, أو (حسب اختيارك) أي إصدار لاحق من الترخيص.

en: This applet adds a command line to the panel
ar: هذا البريمج يضيف سطر أوامر إلى لوحة المهام

en: This applet switches between keyboard maps using setxkbmap or xmodmap.
    Mail me your flag and keyboard layout if you want support for your locale (my email address is shooby@gnome.hu).
    So long, and thanks for all the fish.
    Thanks for Balazs Nagy (Kevin) <julian7@iksz.hu> for his help and Emese Kovacs <emese@gnome.hu> for her solidarity, help from guys like KevinV.
    Shooby Ban <shooby@gnome.hu>
ar: هذا البريمج يحول بين لوحات المحارف للوحات المفاتيح باستخدام setxkbmap أو xmodmap.
    قم بإرسال علمك و تصميم لوحة المفاتيح الخاصة بلغتك (عنوان البريد الإلكتروني الخاص بي هو shooby@gnome.hu).
    وداعاً و شكرا .
    شكر خاص لبالازس ناجي (كيفن) <julian@iksz.hu> لمساعدته لي و لإيميز كوفاكس <emese@gnome.hu> لدعمه, و شكرا لأشخاص مثل KevinV لمساعدتهم لي.
    شوبي بن <shooby@gnome.hu>

en: This program connects to a popular site and downloads current stock quotes.  The GNOME Stock Ticker is a free Internet-based application.  It comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.  Do not use the GNOME Stock Ticker for making investment decisions; it is for informational purposes only.
ar: هذا البرنامج يتصل بموقع محبوب و يقوم بتنزيل مؤشرات البورصة الحالية.   برنامج بورصة جينوم هو برنامج انترنت حر و مجاني. يأتي هذا البرنامج *بدون أدني ضمانة*. لا تستخدم برنامج بورصة جينوم لاتخاذ قرارات استثمارية; البرنامج لغرض العلم بالأسعار فقط.

en: This utility show the status of your laptop battery.
ar: هذه الخدمة تظهر حالة بطارية كمبيوترك الدفتري.

en: Thunderous duststorm
ar: عاصفة غبار مدوية

en: Thunderous sandstorm
ar: عاصفة رملية مدوية

en: Thunderous squall
ar: عاصفة مدوية

en: Thunderous tornado
ar: إعصار مدوي

en: Thunderstorm
ar: عاصفة رعدية

en: Tornado
ar: إعصار

en: Tornado in the vicinity
ar: إعصار بالجوار

en: Track number
ar: رقم المقطوعة

en: Turkey
ar: تركيا

en: Turkish
ar: تركية

en: Type a command here and Gnome will execute it for you
ar: اكتب أمرا هنا وسوف يجريه جينوم.

en: URL link Button
ar: زر وصلة URL

en: U_pdates per second
ar: الت_حديثات في الثانية

en: U_se ISDN
ar: استخ_دم ISDN

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: United States
ar: الولايات المتحدة

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Unknown observation time
ar: وقت ملاحظة غير معروف

en: Unknown precipitation
ar: هطول غير معروف

en: Unknown thunderstorm
ar: عاصفة رعدية غير معروفة

en: Update Fre_quency in minutes:
ar: _تردّد التحديث بالدقائق:

en: Update spin button
ar: زر اللف للتحديث

en: Update:
ar: تحديث:

en: Updates
ar: تحديثات

en: Updating...
ar: تحديث...

en: Use Up/Down arrow keys to change volume
ar: استخدم مفاتيح الأسهم (لأعلى/لأسفل) لتغيير حجم الصوت

en: Use _Default
ar: استخدم الا_فتراضي

en: Use _automount friendly status test
ar: ا_ستخدم تجريب حالة automount الودودة

en: Use _metric system units
ar: ا_ستخدم وحدات النظام المتري

en: Use cus_tom address for radar map
ar: اس_تخدم عنوانا مخصصا لخريطة الرادار

en: Utility
ar: أداة خدمية

en: Variable
ar: متغير

en: Visibility:
ar: مدى الرؤية:

en: Volcanic ash
ar: رماد بركاني

en: Volcanic ash in the vicinity
ar: رماد بركاني في الجوار

en: Volcanic ash w/ thunders
ar: رماد بركاني مع قواصف

en: Volume Control
ar: التحكم في الصوت

en: Volume Control (muted)
ar: الصوت متحكم (صامت)

en: Volume Controller
ar: متحكم الصوت

en: W_orkspaces Menu
ar: قائ_مة مساحات العمل

en: Wallon
ar: الوالون

en: Warnings
ar: التحذيرات

en: Weather Preferences
ar: تفضيلات الجو

en: Weather Report
ar: تقرير بحالة الجو

en: WeatherInfo missing location
ar: موقع معلومات الطقس مفقود

en: West
ar: الغرب

en: West - Northwest
ar: غرب - الشمال الغربي

en: West - Southwest
ar: غرب - الجنوب الغربي

en: Where command can be:
    * xmodmap /full/path/xmodmap.hu
    * gkb__xmmap hu
    * setxkbmap hu
ar: موقع الأوامر قد يكون:
    * xmodmap /full/path/xmodmap.hu
    * gkb__xmmap hu
    * setxkbmap hu

en: Wind:
ar: الرياح:

en: Windows
ar: نوافذ

en: Windy drizzle
ar: رذاذ عاصف

en: Workspaces
ar: مساحات العمل

en: Yellow:
ar: أصفر:

en: You are currently connected.
    Do you want to disconnect?
ar: أنت متصل الآن.
    هل تريد قطع الاتصال؟

en: Your platform is not supported!
ar: منصتك غير مدعومة!

en: Yugoslavia
ar: يوغوسلافيا

en: Yugoslavian
ar: يوغوسلافية

en: Zip Drive
ar: سواقة أقراص مضغوطة

en: _About...
ar: _حول...

en: _Add
ar: أ_ضف

en: _Advanced
ar: _متقدم

en: _Appearance
ar: _مظهر

en: _Appearance:
ar: ال_مظهر:

en: _Applications Menu
ar: قائمة الت_طبيقات

en: _Automatically update every
ar: _حدث آليا كل

en: _Automatically update every
ar: _حدث آليا كل

en: _Background
ar: ال_خلفية

en: _Behavior
ar: _تصرف

en: _Browse...
ar: ا_ستعرض...

en: _Buffers
ar: الحوا_جز الخلفية

en: _Default character list:
ar: _قائمة الرموز الافتراضية:

en: _Delete
ar: ا_حذف

en: _Depth level:
ar: مستوى الع_مق:

en: _Device:
ar: ال_جهاز:

en: _Disconnect command:
ar: أمر _قطع الاتصال:

en: _Edit
ar: _حرّر

en: _Eject
ar: _طرد

en: _Eject on unmount
ar: _طرد بعد إزالة التجهيز

en: _Enable scroll buttons
ar: _تفعيل أزرار التدرج

en: _Forecast
ar: _توقع

en: _Foreground
ar: الأ_مامية

en: _Free
ar: ف_ارغ

en: _General
ar: _عام

en: _Help
ar: _مساعدة

en: _Icon :
ar: أ_يقونة:

en: _Keymaps
ar: _خرائط مفاتيح

en: _Label:
ar: ال_عنوان:

en: _Location
ar: ال_مكان

en: _Macros
ar: _ماكروات

en: _Memory
ar: ال_ذاكرة

en: _Modem lock file:
ar: ملف اقفال الم_ودم:

en: _Mount point:
ar: _نقطة التثبيت :

en: _Mute
ar: _صامت

en: _Name:
ar: الا_سم:

en: _Network
ar: _الشبكة

en: _New Symbol:
ar: _علامة رمزية جديدة:

en: _Options
ar: خ_يارات

en: _Other
ar: أ_خرى

en: _Path:
ar: ال_مسار:

en: _Preferences Menu
ar: قائمة ال_تفضيلات

en: _Preferences...
ar: _تفضيلات...

en: _Processor
ar: الم_عالج

en: _Radar map
ar: _خريطة الرادار

en: _Remove Selected
ar: ا_حذف المنتقى

en: _Run External CD Player
ar: أ_جري مشغّل خارجي لأقراص الصوت المدمجة

en: _Run Volume Control...
ar: _شغل متحكم الصوت...

en: _Run detailed system monitor
ar: شغ_ل مراقب نظام تفصيلي

en: _Scale size to panel
ar: _حجّم القياس للملائمة مع لوحة المهام

en: _Suspend Computer...
ar: _توقف الكمبيوتر...

en: _Swap File
ar: ملف ال_تبديل

en: _Symbols
ar: _رموز

en: _Type:
ar: ال_نوع:

en: _Unchanged Color
ar: لون _غير متغير

en: _Up
ar: _أعلى

en: _Update
ar: _حدّث

en: _Update interval (seconds):
ar: _مدة التحديث (ثواني):

en: _Used
ar: م_ستخدم

en: _User
ar: الم_ستخدم

en: _Verify owner of lock file
ar: تأ_كد من مالك ملف الإقفال

en: _Visit Weather.com
ar: _قم بزيارة Weather.com

en: _Windows Menu
ar: قائمة ال_نوافذ

en: autocompleted
ar: اكتمل تلقائيا

en: completed
ar: مكتمل

en: completing...
ar: جاري ا?تمام...

en: end of history list
ar: نهاية قائمة التاريخ

en: georgian-academy
ar: جورجية-أكاديمية

en: kilometers
ar: كيلومتر

en: miles
ar: ميل

en: milliseconds
ar: ميلي ثانية

en: minute(s)
ar: دقيقة(دقائق)

en: no /bin/sh
ar: ليس هناك /bin/sh

en: not connected
ar: غير متصل

en: not found
ar: لا يوجد

en: not unique
ar: ليس فريدا

en: orient. changed
ar: تغير الاتجاه

en: pixels
ar: بكسلات

en: ready...
ar: جاهز...

en: size changed
ar: تغير الحجم

en: starting...
ar: البدء...

en: warning: mixer has no volume channel - using PCM instead.
ar: تحذير: المازج ليست له قناة لحجم الصوت - جاري استخدام PCM عوضاً عنه.

en: warning: this version of gmix was compiled with a different version of
    soundcard.h.
ar: تحذير: هذا الإصدار من gmix تمت ترجمته مع إصدار مختلف من
    soundcard.h.
