gtk+ - en to tr translation catalogue (863 entries)

en: "Deepness" of the color.
tr: Renk "derinliği".

en: (disabled)
tr: (kapalı)

en: (unknown)
tr: (bilinmiyor)

en: --- No Tip ---
tr: --İpucu yok--

en: A number between 0.0 and 1.0 specifying the vertical alignment of the text in the progress widget
tr: Süreç izleme parçasında metnin düşey hizalamasını belirten 0.0 ile 1.0 arasında bir sayı.

en: Accelerator Closure
tr: Hızlandırıcı Kapanması

en: Accelerator Widget
tr: Hızlandırıcı Parçası

en: Action area border
tr: Eylem alanı kenarlığı

en: Activatable
tr: Etkinleştirilebilir

en: Activates default
tr: Öntanımlı etkinleştirilir

en: Active
tr: Etkin

en: Activity Blocks
tr: Etkinlik Blok sayısı

en: Activity Step
tr: Etkinlik Adımı

en: Activity mode
tr: Etkinlik kipi

en: Adjustment
tr: Ayarlama

en: Alignment
tr: Hizalama

en: Allow Grow
tr: Büyütme İzni

en: Allow Rules
tr: İzin Kuralları

en: Allow Shrink
tr: Küçültme İzni

en: Allow empty
tr: Boş olabilir

en: Always enable arrows
tr: Oklar daima etkin

en: Amount of blue light in the color.
tr: Renkteki mavi ışık miktarı.

en: Amount of border space between the menubar shadow and the menu items
tr: Menü çubuğu gölgesi ile menü öğesi arasındaki boşluğunun miktarı

en: Amount of border space between the toolbar shadow and the buttons
tr: Araç çubuğu gölgesi ile düğmeler arasındaki kenar boşluğu

en: Amount of green light in the color.
tr: Renkteki yeşil ışık miktarı.

en: Amount of red light in the color.
tr: Renkteki kırmızı ışık miktarı.

en: Amount to increase child's size on either side
tr: Astların boyutlarını sağ ve sola arttırma miktarı

en: Amount to increase child's size on the top and bottom
tr: Astların boyutlarını yukarı ve aşağı arttırma miktarı

en: Amount to indent the paragraph, in pixels
tr: Piksel olarak paragraf satırbaşı girintisi

en: Animation
tr: Canlandırma

en: Appearance of the shadow surrounding the arrow
tr: Okun kuşatan gölgenin görünümü

en: Application paintable
tr: Uygulama boyanabilir

en: Arrow direction
tr: Ok yönü

en: Arrow shadow
tr: Ok gölgesi

en: Aspect ratio if obey_child is FALSE
tr: obey_child YANLIŞ ise enboy oranı

en: Attributes
tr: Öznitelikler

en: BMP image has bogus header data
tr: BMP resminin başlığı hatalı veri içeriyor

en: BMP image has unsupported header size
tr: Bu BMP resminin başlık uzunluğu desteklenmiyor

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Background color as a GdkColor
tr: Bir GdkColor olarak arkaplan rengi

en: Background color as a string
tr: Bir dizge olarak arkaplan rengi

en: Background color name
tr: Arkaplan renk ismi

en: Background full height
tr: Artalan boydan boya

en: Background full height set
tr: Artalan yükseklik ayarı

en: Background set
tr: Arkaplan ayarı

en: Background stipple mask
tr: Artalan maskı

en: Background stipple set
tr: Artalan mask ayarı

en: Backward stepper
tr: Geriye adımlayıcı

en: Bad code encountered
tr: Hatalı kod saptandı

en: Bar style
tr: Çubuk tarzı

en: Bitmap to use as a mask when drawing the text background
tr: Metin artalanında maske olarak kullanılacak biteşlem

en: Bitmap to use as a mask when drawing the text foreground
tr: Metin önalanında maske olarak kullanılacak biteşlem

en: Border relief
tr: Kenarlık süsü

en: Border width
tr: Kenarlık genişliği

en: Brightness of the color.
tr: Rengin parlaklığı.

en: Button relief
tr: Düğme süslemesi

en: Button spacing
tr: Düğme boşluğu

en: Can change accelerators
tr: Hızlandırıcılar değiştirilebilir

en: Can default
tr: Öntanımı olabilir

en: Can focus
tr: Odaklanabilir

en: Can't allocate TGA header memory
tr: TGA başlığına bellek ayrılamadı

en: Can't allocate colormap entries
tr: Renk eşlem girdilerine yer ayrılamadı

en: Can't allocate colormap structure
tr: Renk eşlem yapısı için bellek ayrılamıyor

en: Can't allocate memory for IOBuffer data
tr: IOBuffer verisi için bellekte yer ayrılamadı

en: Can't allocate memory for IOBuffer struct
tr: IOBuffer yapısı için bellekte yer ayrılamadı

en: Can't allocate memory for TGA cmap temporary buffer
tr: TGA renk eşlem tampou için bellek ayrılamadı

en: Can't allocate memory for TGA colormap entries
tr: TGA renk eşlem girdileri için bellek ayrılamadı

en: Can't allocate memory for TGA colormap struct
tr: TGA renk eşlem yapısı için bellek ayrılamadı

en: Can't allocate memory for TGA context struct
tr: TGA bağlam yapısı için bellek ayrılamadı

en: Can't allocate memory for TGA header
tr: TGA başlığı için bellek ayrılamadı

en: Can't allocate memory for loading PNM image
tr: PNM resminin yüklenebilmesi için bellek ayrılamadı

en: Can't allocate memory for loading XPM image
tr: XPM resminin yüklenebilmesi için bellek ayrılamadı

en: Can't allocate new pixbuf
tr: Yeni pixbuf için bellek ayrılamıyor

en: Can't allocate pixbuf
tr: pixbuf belleği ayrılamıyor

en: Can't allocate temporary IOBuffer data
tr: Geçici IOBuffer verisi için bellekte yer ayrılamadı

en: Can't handle PNM files with maximum color values greater than 255
tr: Renk değeri 255 den büyük olan PNM dosyaları desteklenmiyor

en: Can't read XPM colormap
tr: XPM renk eşlemi okunamadı

en: Can't realloc IOBuffer data
tr: IOBuffer verisi bellekten kaldırılamıyor

en: Can't seek to image offset -- end-of-file probably encountered
tr: Resim bilgisinin başlangıcına erişilemiyor -- dosya içinde dosya sonu karakteri

en: Case sensitive
tr: Büyük küçük harfe duyarlı

en: Child
tr: Ast

en: Child X Displacement
tr: Astın X Kayması

en: Child Y Displacement
tr: Astın Y Kayması

en: Child internal height padding
tr: Ast iç yükseklik adımı

en: Child internal width padding
tr: Ast iç genişlik adımı

en: Child widget to appear next to the menu text
tr: Menü metninde sonra görünecek ast parça

en: Circular table entry in GIF file
tr: GIF dosyasında döngüsel tablo girdisi

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
tr: Damlalığa tıkladıktan sonra ekranınızdaki istediğiniz bir renge tıklayarak rengi seçebilirsiniz.

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
tr: Bu palet girdisine tıklayarak onu şu anki renginiz yapabilirsiniz. Bu girdiyi değiştirmek isterseniz buraya bir renk örneğini sürekledikten sonra "Rengi buraya kaydet" öğesini seçiniz.

en: Clickable
tr: Tıklanabilir

en: Climb Rate
tr: Değişim Oranı

en: Color _Name:
tr: Re_nk İsmi:

en: Color with which to draw insertion cursor
tr: İmlecin çizim rengi

en: Column headers respond to click events
tr: Başlıklar tıklama eylemine yanıt verir

en: Column is user-resizable
tr: Sütun, kullanıcı tarafından boyutlandırılabilir türde

en: Column spacing
tr: Sütun boşluğu

en: Columns
tr: Sütun

en: Composite child
tr: Karma ast

en: Compressed icons are not supported
tr: Sıkıştırılmış simgeler desteklenmiyor

en: Content area border
tr: İçerik alanı kenarlığı

en: Could not get image height (bad TIFF file)
tr: Resim yüksekliği alınamadı. (bozuk TIFF dosyası)

en: Could not get image width (bad TIFF file)
tr: Resim genişligi alınamadı. (bozuk TIFF dosyası)

en: Couldn't allocate memory for loading JPEG file
tr: JPEG dosyasını yüklemek için bellek ayrılamadı

en: Couldn't convert filename
tr: Dosya ismi dönüştürülemedi

en: Couldn't recognize the image file format for file '%s'
tr: '%s' dosyasındaki resmin biçemi anlaşılamadı

en: Couldn't save the rest
tr: Kalıntı Kayıt Edilemiyor

en: Current Alpha
tr: Şu anki Alfa

en: Current Color
tr: Şu anki Renk

en: Current fixed width of the column
tr: Sütunun mevcut sabit genişliği

en: Current width of the column
tr: Sütunun mevcut genişliği

en: Cursor Blink
tr: İmleç Çakması

en: Cursor Blink Time
tr: İmleç Çakma Süresi

en: Cursor Position
tr: İmleç Konumu

en: Cursor Visible
tr: İmleç Görünür

en: Cursor color
tr: İmleç rengi

en: Curve type
tr: Eğri türü

en: Custom palette
tr: Özel palet

en: Custom tabs for this text
tr: Bu metin için sekme uzunlukları

en: De_lete File
tr: Dosya _Sil

en: Default Height
tr: Öntanımlı Yükseklik

en: Default Outside Spacing
tr: Öntanımlı Dış Boşluk

en: Default Spacing
tr: Öntanımlı Boşluk

en: Default Width
tr: Öntanımlı Genişlik

en: Delete File
tr: Dosya Sil

en: Destroy with Parent
tr: Açanıda kapatır

en: Digits
tr: Rakamlar

en: Disabled
tr: Kapalı

en: Discrete Blocks
tr: Ayrık Blok Sayısı

en: Display a second backward arrow button on the opposite end of the scrollbar
tr: Kaydırma çubuğunun ucundaki ileri düğmesinin yanında geri düğmesi gösterilecek mi

en: Display a secondary forward arrow button on the opposite end of the scrollbar
tr: Kaydırma çubuğunun ucundaki geri düğmesinin yanında ileri düğmesi gösterilecek mi

en: Display the cell
tr: Gözeyi gösterir

en: Display the standard backward arrow button
tr: Standart geri oku düğmesini gösterir

en: Display the standard forward arrow button
tr: Standart ileri ok düğmesini gösterir

en: Don't change slider size, just lock it to the minimum length
tr: En küçük uzunluğa gelindiğinde değişmeyen sürgü boyu

en: Double Click Time
tr: Çift Tıklama Süresi

en: Draw Indicator
tr: Çizim Belirteci

en: Draw Value
tr: Çizim Değeri

en: Draw the toggle button as a radio button
tr: Düğme bir seçim düğmesi olarak çizilir

en: Editability set
tr: Düzenlenebilirlik ayarı

en: Editable
tr: Düzenlenebilir

en: Editable mode of the CellRenderer
tr: GözeYorumlayıcının (CellRenderer) düzenlenebilir kipi

en: Enable Popup
tr: Fare menüsü etkin

en: Enable Search
tr: Aramayı etkinleştir

en: Enable arrow keys
tr: Ok tuşlarını etkinleştir

en: Error
tr: Hata

en: Error creating folder "%s": %s
tr: "%s" dizini oluşturulurken hata: %s

en: Error creating folder "%s": %s
    %s
tr: "%s" dizini oluşturulurken hata: %s
    %s

en: Error deleting file "%s": %s
tr: "%s" silinirken hata: %s

en: Error deleting file "%s": %s
    %s
tr: "%s" silinirken hata: %s
    %s

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
tr: JPEG resim dosyası yorumlanırken hata (%s)

en: Error loading icon: %s
tr: Simge yüklenirken hata: %s

en: Error renaming file "%s" to "%s": %s
tr: Dosya ismi "%s", "%s" olarak değiştirilirken hata oluştu: %s

en: Error renaming file "%s": %s
    %s
tr: "%s" dosyasının ismi değiştirilirken hata: %s
    %s

en: Error renaming file to "%s": %s
    %s
tr: Dosya ismi "%s" olarak değiştirilirken hata: %s
    %s

en: Events
tr: Eylemler

en: Excess data in file
tr: Dosyada aşırı veri

en: Expand
tr: Genişlet

en: Expander Column
tr: Genişleyen sütun

en: Expander Size
tr: Genişletici Boyutu

en: Extension events
tr: Uzantı eylemleri

en: Extra space to add for CAN_DEFAULT buttons
tr: CAN_DEFAULT düğmeler için eklenecek fazladan alan

en: Extra space to add for CAN_DEFAULT buttons that is always drawn outside the border
tr: Kenarlığı daima dışına çizilen CAN_DEFAULT düğmeler için eklenecek fazladan alan

en: FALSE displays the "invisible char" instead of the actual text (password mode)
tr: YANLIŞ ise gerçek metin yerine "görünmez karakteri" gösterilir (parola kipi)

en: Failed to close '%s' while writing image, all data may not have been saved: %s
tr: Resim yazılırken '%s' kapatılamadı, tüm veri kaydedilememiş olabilir: %s

en: Failed to load RGB data from TIFF file
tr: TIFF dosyasından RGB verisi yüklenemedi

en: Failed to load TIFF image
tr: TIFF resmi yüklenemedi

en: Failed to load animation '%s': reason not known, probably a corrupt animation file
tr: '%s' canlandıma yüklenemedi: Sebep bilinmiyor, canlandırma dosyası bozulmuş olabilir

en: Failed to load image '%s': %s
tr: Resim '%s' yüklenemedi: %s

en: Failed to load image '%s': reason not known, probably a corrupt image file
tr: '%s' resmi yüklenemedi: Sebep bilinmiyor, dosya bozulmuş olabilir

en: Failed to open '%s' for writing: %s
tr: '%s' dosyası yazmak için açılamıyor: %s

en: Failed to open TIFF image
tr: TIFF resmi açılamadı

en: Failed to open file '%s': %s
tr: '%s' dosyası açılamadı: %s

en: Failed to write to temporary file when loading XBM image
tr: XBM resmi yüklenirken geçici dosyaya yazılamadı

en: Failed to write to temporary file when loading XPM image
tr: XPM resmi yüklenirken geçici dosyaya yazılamadı

en: Failure reading GIF: %s
tr: GIF okunurken hata: %s

en: Fatal error in PNG image file: %s
tr: PNG resim dosyasında ölümcül hata: %s

en: Fatal error reading PNG image file
tr: PNG dosyası okunurken ölümcül hata

en: Fatal error reading PNG image file: %s
tr: PNG dosyası okunurken ölümcül hata: %s

en: File does not appear to be a GIF file
tr: Bir GIF dosyası gibi görünmüyor

en: Filename
tr: Dosyaismi

en: Files
tr: Dosyalar

en: Find and _Replace
tr: Bul ve _Değiştir

en: First frame of GIF image had 'revert to previous' as its disposal mode.
tr: GIF resminin ilk çerçevesi kurtulma kipi olarak 'önceki duruma dönüş' içeriyor.

en: Fixed Width
tr: Sabit genişlik

en: Fixed slider size
tr: Sabit sürgü boyutu

en: Focus line dash pattern
tr: Odaklama çizgisi cinsi

en: Focus linewidth
tr: Odaklama çizgisi genişliği

en: Focus padding
tr: Odak adımlaması

en: Fol_ders
tr: Di_zinler

en: Folder unreadable: %s
tr: Dizin okunabilir değil: %s

en: Folders
tr: Dizinler

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Font Name
tr: Yazıtipi İsmi

en: Font Selection
tr: Yazı tipi Seçimi

en: Font description as a PangoFontDescription struct
tr: Bir PangoFontDescription yapısı olarak yazı tipi tanımı

en: Font description as a string
tr: Bir dizge olarak yazı tipi tanımı

en: Font family
tr: Yazı tipi ailesi

en: Font family set
tr: Yazı tipi ailesi ayarı

en: Font name
tr: Yazı tipi ismi

en: Font points
tr: Yazı tipi puntosu

en: Font scale
tr: Yazı tipi ölçeği

en: Font scale set
tr: Yazı tipi çarpan ayarı

en: Font scaling factor
tr: Yazı tipi oranlama çarpanı

en: Font size
tr: Yazı tipi boyu

en: Font size in points
tr: Punto cinsinden yazı tipi yüksekliği

en: Font size set
tr: Yazı tipi yüksekliği ayarı

en: Font stretch
tr: Yazı tipi alanı

en: Font stretch set
tr: Yazı tipi alanı ayarı

en: Font style
tr: Yazı tipi tarzı

en: Font style set
tr: Yazı tipi tarzı ayarı

en: Font variant
tr: Yazı tipi değişkesi

en: Font variant set
tr: Yazı tipi değişkesi ayarı

en: Font weight
tr: Yazı tipi kalınlığı

en: Font weight set
tr: Yazı tipi kalınlığı ayarı

en: Force aspect ratio to match that of the frame's child
tr: Çerçevenin astıyla eşleşen enboy oranına zorlar

en: Foreground color
tr: Önplan rengi

en: Foreground color as a GdkColor
tr: Bir GdkColor olarak önplan rengi

en: Foreground color as a string
tr: Bir dizge olarak önplan rengi

en: Foreground color name
tr: Önplan renk ismi

en: Foreground set
tr: Önplan ayarı

en: Foreground stipple mask
tr: Önalan maskı

en: Foreground stipple set
tr: Önalan mask ayarı

en: Forward stepper
tr: İleriye adımlayıcı

en: Fraction
tr: Bölme

en: Frame shadow
tr: Çerçeve gölgesi

en: GIF file was missing some data (perhaps it was truncated somehow?)
tr: GIF dosyasında veri eksik (Dosya kırpılmış olabilir mi?)

en: GIF image contained a frame appearing outside the image bounds.
tr: GIF dosyası resim sınırlarının dışında görünen bir çerçeve içeriyor.

en: GIF image contained a frame with height or width 0.
tr: GIF dosyası 0 genişlikte veya yükseklikte bir çerçeve içermekte.

en: GIF image has no global colormap, and a frame inside it has no local colormap.
tr: GIF resmi genel renk eşlemi içermiyor, ve bir çerçeve içi yerel renk eşlemi de yok.

en: GIF image is corrupt (incorrect LZW compression)
tr: Bozuk GIF dosyası (LZW sıkıştırması yanlış)

en: GIF image loader can't understand this image.
tr: GIF resim yükleyici bu resmi tanımlayamadı

en: GIF image was truncated or incomplete.
tr: GIF resmi ya kırpılmış ya da tamamlanmamış.

en: Handle Size
tr: Tutamak Boyutu

en: Handle position
tr: Tutma konumu

en: Has Frame
tr: Çerçeveli

en: Has Opacity Control
tr: Matlık Kontrolü

en: Has default
tr: Öntanımı var

en: Has focus
tr: Odaklı

en: Has palette
tr: palet içerilmesi

en: Has separator
tr: Ayırıcılı

en: Headers Clickable
tr: Başlıklar tıklanabilir

en: Height
tr: Yükseklik

en: Height request
tr: Yükseklik isteği

en: Homogeneous
tr: Eşdağılım

en: Homogenous
tr: Eşalanlı

en: Horizontal Adjustment
tr: Yatay Hizalama

en: Horizontal Adjustment for the widget
tr: Parça için Yatay Hizalama

en: Horizontal Alignment
tr: Yatay Hizalama

en: Horizontal Scrollbar Policy
tr: Yatay Kaydırma Çubuğu Kuralları

en: Horizontal Separator Width
tr: Yatay Ayırıcı Genişliği

en: Horizontal Tab Border
tr: Yatay Sekme Kenarlığı

en: Horizontal adjustment
tr: Yatay hizalama

en: Horizontal adjustment for the text widget
tr: Metin parçası için yatay hizalama

en: Horizontal alignment
tr: Yatay hizalama

en: Horizontal position of child in available space. 0.0 is left aligned, 1.0 is right aligned
tr: Mevcut alanda astın yatay konumu. 0.0 ise sola, 1.0 ise sağa yanaşıktır.

en: Horizontal scale
tr: Yatay çarpan

en: How far in the x direction to move the child when the button is depressed
tr: Düğmeye basıldığında astın x yönünde ne kadar hareket edeceği

en: How far in the y direction to move the child when the button is depressed
tr: Düğmeye basıldığında astın y yönünde ne kadar hareket edeceği

en: How the range should be updated on the screen
tr: Ekran üzerinde kapsamın nasıl güncelleneceği

en: How to draw the toolbar
tr: Araç çubuğunun nasıl çizileceği

en: How to layout the buttons in the box. Possible values are default, spread, edge, start and end
tr: Kutu içinde düğmelerin nasıl yerleştirileceği. Mümkün değerler: öntanımlı, serpiştirme, başlangıç ve son

en: Icon
tr: Simge

en: Icon for this window
tr: Bu pencere için simge

en: Icon has zero height
tr: Simge sıfır yükseklikte

en: Icon has zero width
tr: Simge sıfır genişlikte

en: Icon set
tr: Simge kümesi

en: Icon size
tr: Simge boyutu

en: If TRUE this means the table cells are all the same width/height
tr: DOĞRU ise tablo gözeleri eşit genişlik ve yüksekliktedir

en: If TRUE, pressing the right mouse button on the notebook pops up a menu that you can use to go to a page
tr: DOĞRU ise, sekme alanında sağ fare tuşuna basıldığında açılan menüden seçerek ilgili sekmeye gidilebilir.

en: If available horizontal space is bigger than needed for the child, how much of it to use for the child. 0.0 means none, 1.0 means all
tr: Mevcut yatay alan ast için gerekenden büyükse, onun ne kadarının ast için kullanılacağıdır. 0.0 ise hiç, 1.0 ise tümü demektir.

en: If available vertical space is bigger than needed for the child, how much of it to use for the child. 0.0 means none, 1.0 means all
tr: Mevcut düşey alan ast için gerekenden büyükse, onun ne kadarının ast için kullanılacağıdır. 0.0 ise hiç, 1.0 ise tümü demektir.

en: If set, an underline in the text indicates the next character should be used for the mnemonic accelerator key
tr: DOĞRU ise, altçizgiden sonra gelen karakter hızlandırıcı tuş sembolü olarak kullanılacaktır.

en: If set, the label is used to pick a stock item instead of being displayed
tr: DOĞRU ise etiket, gösterilen yerine bir stok öğesini seçmekte kullanılacaktır.

en: If the insertion cursor is shown
tr: Yerleştirme imleci gösterilmişse

en: If the toggle button should be pressed in or not
tr: Seçim düğmesi basılı veya değilse

en: If the toggle part of the button is displayed
tr: Düğmenin seçim kısmı gösterilmişse

en: If this window should be destroyed when the parent is destroyed
tr: Bu pencere kapatıldığında yönetsel bağı olan pencere de kapatılır.

en: Image
tr: Resim

en: Image file '%s' contains no data
tr: Resim dosyası '%s' hiç bilgi içermiyor.

en: Image format unknown
tr: Resim biçemi bilinmiyor

en: Image has zero height
tr: Resim sıfır yükseklikte

en: Image has zero width
tr: Resim sıfır genişlikte

en: Image header corrupt
tr: Resim başlığı bozuk

en: Image pixel data corrupt
tr: Resmin piksel verisi bozuk

en: Image type '%s' is not supported
tr: Resim türü '%s' desteklenmiyor

en: Image widget
tr: Resim taşıyıcı

en: Image-loading module %s does not export the proper interface; perhaps it's from a different GTK version?
tr: Resim-yükleme modülü %s doğru arayüze gönderilmemiş. Onunki farklı bir GTK sürümü olabilir mi?

en: Image/label border
tr: Resim/etiket kenarlığı

en: Inconsistent
tr: Tutarsız

en: Incremental loading of image type '%s' is not supported
tr: Resim türü '%s' için arttırımlı yükleme desteklenmiyor

en: Indent
tr: Girinti

en: Indent Expanders
tr: Genişleticileri Girintile

en: Indent set
tr: Girinti ayarı

en: Indicator Size
tr: Belirteç Boyutu

en: Indicator Spacing
tr: Belirteç Boşluğu

en: Information
tr: Bilgi

en: Input
tr: Girdi

en: Input Methods
tr: Girdi Yöntemleri

en: Input _Methods
tr: Girdi _Yöntemleri

en: Insufficient memory to load PNG file
tr: PNG dosyasını yüklemek için bellek yetersiz

en: Insufficient memory to load PNM context struct
tr: PNM bağlam yapısını yüklemek için bellek yetersiz

en: Insufficient memory to load PNM file
tr: PNM dosyasını yüklemek için bellek yetersiz

en: Insufficient memory to load XBM image file
tr: XBM resim dosyasını yüklemek için bellek yetersiz

en: Insufficient memory to load image, try exiting some applications to free memory
tr: Resim yüklemek için bellek yetersiz, diğer uygulamaları kapatarak belleği arttırmayı deneyin

en: Insufficient memory to open TIFF file
tr: TIFF dosyasını açmak için bellek yetersiz

en: Insufficient memory to store a %ld by %ld image; try exiting some applications to reduce memory usage
tr: %ld x %ld resim için bellek yetersiz; diğer uygulamaları kapatarak yeniden deneyin

en: Interior Focus
tr: İç Odak

en: Internal error in the GIF loader (%s)
tr: GIF yükleyicide iç hata (%s)

en: Internal error: Image loader module '%s' failed to begin loading an image, but didn't give a reason for the failure
tr: İç hata: Resim yükleme modülü '%s' bir resmi yüklemeye başlayamadı, ama başarısızlık sebebi de verilmedi

en: Internal padding
tr: İç adım

en: Invalid Utf-8
tr: Geçersiz Utf-8

en: Invalid XBM file
tr: Geçersiz XBM dosyası

en: Invalid header in icon
tr: İkon içinde geçersiz başlık

en: Invert direction slider moves to increase range value
tr: Kapsam değerini arttıracak sürgü hareketinin ters yönü

en: Inverted
tr: Tersi

en: Invisible
tr: Görünmez

en: Invisible character
tr: Görünmez karakteri

en: Invisible set
tr: Görünmez ayarı

en: Is Expanded
tr: Genişletilmiş

en: Is Expander
tr: Genişletici

en: Is this curve linear, spline interpolated, or free-form
tr: Eğrinin düzenli, spline ya da serbest biçimli oluşu

en: It probably contains symbols not allowed in filenames.
tr: Dosya isimlerinde izin verilmeyen karakterler kullanılmış olabilir.

en: JPEG quality must be a value between 0 and 100; value '%d' is not allowed.
tr: JPEG kalitesi 0 ile 100 arasında bir değer olmalı; '%d' değeri kabul edilmiyor.

en: JPEG quality must be a value between 0 and 100; value '%s' could not be parsed.
tr: JPEG kalitesi 0 ile 100 arasında bir değer olmalı; '%s' değeri geçersiz

en: Justification
tr: İç hizalama

en: Justification set
tr: Hizalama ayarı

en: Key Theme Name
tr: Düğme Dekoru İsmi

en: Keybinding to activate the menu bar
tr: Menü çubuğunu etkinleştiren tuş kısayolu

en: LRE Left-to-right _embedding
tr: LRE Soldan sağa gö_mme

en: LRM _Left-to-right mark
tr: LRM Soldan sağa işar_etleme

en: LRO Left-to-right _override
tr: LRO Soldan sağa z_orlama

en: Label
tr: Etiket

en: Label widget
tr: Etiket parçası

en: Label xalign
tr: Etiket xalign

en: Label yalign
tr: Etiket yalign

en: Language
tr: Dil

en: Language set
tr: Dil ayarı

en: Layout style
tr: Yerleşim tarzı

en: Left Margin
tr: Sol Kenar Boşluğu

en: Left margin
tr: Sol kenar boşluğu

en: Left margin set
tr: Sol kenar boşluğu ayarı

en: Left, right, or center justification
tr: Sola, sağa yanaştırma veya ortalama

en: Length of scale's slider
tr: Orantılı sürgü uzunluğu

en: Length of step buttons at ends
tr: İki uçtaki adım düğmelerinin uzunluğu

en: Length of the cursor blink cycle, in milleseconds
tr: İmlecin yanıp sönme süresi (milisaniye)

en: Line Wrap
tr: Satırı Sarmala

en: Line wrap
tr: Satır sarmalama

en: Lower
tr: Düşük

en: Lower limit of ruler
tr: Cetvelin alt sınırı

en: Marked up text to render
tr: Yorumlanacak metni arttırır

en: Markup
tr: Biçimleme

en: Mask bitmap to use with GdkImage or GdkPixmap
tr: GdkImage ya da GdkPixmap ile kullanılacak mask biteşlemi

en: Max Size
tr: En büyük Boyut

en: Maximum Width
tr: En Geniş

en: Maximum X
tr: En büyük X

en: Maximum Y
tr: En büyük Y

en: Maximum allowed width of the column
tr: Sütun için izin verilen en çok genişlik

en: Maximum color value in PNM file is 0
tr: PNM dosyasındaki en yüksek renk değeri 0

en: Maximum color value in PNM file is too large
tr: PNM dosyasındaki en yüksek renk değeri çok büyük

en: Maximum length
tr: En büyük uzunluk

en: Maximum possible value for Y
tr: Y için en büyük mümkün değer.

en: Maximum size of the ruler
tr: Cetvelin en büyük boyutu

en: Maximum time allowed between two clicks for them to be considered a double click (in milliseconds)
tr: Çift tıklama sayılabilmesi için iki tıklama arasındaki en uzun süre (milisaniye)

en: Menu
tr: Menü

en: Menu bar accelerator
tr: Menü çubuğu hızlandırıcı

en: Message Buttons
tr: İleti düğmeleri

en: Message Type
tr: İleti Türü

en: Minimum Slider Length
tr: En küçük Sürgü Uzunluğu

en: Minimum Width
tr: En Dar

en: Minimum X
tr: En küçük X

en: Minimum Y
tr: En küçük Y

en: Minimum allowed width of the column
tr: Sütun için izin verilen en az genişlik

en: Minimum child height
tr: En küçük ast yüksekliği

en: Minimum child width
tr: En küçük ast genişliği

en: Minimum height of buttons inside the box
tr: Kutu içindeki düğmenin en küçük yüksekliği

en: Minimum length of scrollbar slider
tr: Kaydırma çubuğunun en küçük sürgü uzunluğu

en: Minimum possible value for X
tr: X için en küçük mümkün değer.

en: Minimum possible value for Y
tr: Y için en küçük mümkün değer.

en: Minimum width of buttons inside the box
tr: Kutu içindeki en küçük düğme genişliği

en: Mnemonic key
tr: Seçme tuşu

en: Mnemonic widget
tr: Seçme parçası

en: Modal
tr: Yönetsel

en: Mode
tr: Kip

en: Model column to search through when searching through code
tr: Arama kod üzerinden yapıldığında arama yapılacak sütun modeli

en: Name of default font to use
tr: Kullanılacak Öntanımlı Yazıtipi Adı

en: Name of key theme RC file to load
tr: Yüklenecek düğme dekoru RC dosyasının ismi

en: Name of the font family, e.g. Sans, Helvetica, Times, Monospace
tr: Yazı tipi ailesinin ismi, örneğin Sans, Helvetica, Times, Monospace

en: Name of theme RC file to load
tr: Yüklenecek dekor RC dosyasının ismi

en: Name too long
tr: İsim çok uzun

en: New Folder
tr: Yeni Dizin

en: No XPM header found
tr: XPM başlığı bulunamadı

en: No input devices
tr: Hiç girdi aygıtı yok

en: Not enough memory to load GIF file
tr: GIF dosyasını yüklemek için bellek yetersiz

en: Not enough memory to load ICO file
tr: ICO dosyasını yüklemek için bellek yetersiz

en: Not enough memory to load RAS image
tr: RAS resmini yükleyebilmek için yeterli bellek yok

en: Not enough memory to load bitmap image
tr: Biteşlem resmi yüklemek için bellek yetersiz.

en: Not enough memory to load icon
tr: Simge dosyasını yüklemek için bellek yetersiz

en: Not enough memory to load image
tr: Resmi yüklemek için bellek yetersiz.

en: Number of pixels of the entry scrolled off the screen to the left
tr: Ekran kaydırıldığında kaç piksel öteleneceği

en: Number of pixels the cursor can move before dragging
tr: Sürükleme öncesi kürsörün hareket edebileceği piksel sayısı

en: Numeric
tr: Sayısal

en: Obey child
tr: Uyan ast

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative)
tr: Tabançizgisinin üstünde metnin göreli konumu (çıkıntı negatif ise tabançizgisinin altı)

en: Orientation
tr: Yön

en: PDF _Pop directional formatting
tr: PDF _Pop yön biçemleme

en: PNM file has an image height of 0
tr: PNM dosyasındaki resim yüksekliği 0

en: PNM file has an image width of 0
tr: PNM dosyasındaki resim genişliği 0

en: PNM file has an incorrect initial byte
tr: PNM dosyası geçersiz uzunlukta

en: PNM file is not in a recognized PNM subformat
tr: PNM dosyası bilinen bir PNM alt biçemi içermiyor

en: PNM image format is invalid
tr: PNM resim biçemi geçersiz

en: PNM image loader does not support this PNM subformat
tr: PNM resim yükleyicisi bu alt biçemi desteklemiyor

en: PNM loader expected to find an integer, but didn't
tr: PNM yükleyici umulan tam sayıyı bulamadı

en: Page
tr: Sayfa

en: Page %u
tr: Sayfa %u

en: Palette to use in the color selector
tr: Renk seçicide kullanılacak palet

en: Parent widget
tr: Taşıyan parçacık

en: Pattern
tr: Desen

en: Pixbuf Expander Closed
tr: Pixbuf Genişletici Kapalı

en: Pixbuf Expander Open
tr: Pixbuf Genişletici Aç

en: Pixbuf Object
tr: Pixbuf Nesnesi

en: Pixels Above Lines
tr: Paragraf Üst Boşluğu

en: Pixels Below Lines
tr: Paragraf Alt Boşluğu

en: Pixels Inside Wrap
tr: Satır arası Boşluğu

en: Pixels above lines
tr: Paragraf üst boşluk

en: Pixels above lines set
tr: Paragraf üst boşluk ayarı

en: Pixels below lines
tr: Paragraf alt boşluk

en: Pixels below lines set
tr: Paragraf alt boşluğu

en: Pixels inside wrap
tr: Satır arası boşluk

en: Pixels inside wrap set
tr: Satır arası boşluğu

en: Pixels of blank space above paragraphs
tr: Piksel cinsinden paragraf üstündeki boş alan

en: Pixels of blank space below paragraphs
tr: Piksel cinsinden paragraf altındaki boş alan

en: Pixels of blank space between wrapped lines in a paragraph
tr: Piksel cinsinden paragraf satırları arasındaki boş alan

en: Pixmap path element: "%s" must be absolute, %s, line %d
tr: Pixmap dosya yolu elemanı: "%s" mutlak olmalı, %s, %d. satır

en: Position
tr: Konum

en: Position Set
tr: Konum Ayarı

en: Position of mark on the ruler
tr: Cetvel üzerindeki imin konumu

en: Position of paned separator in pixels (0 means all the way to the left/top)
tr: Parçalı ayırıcının piksel cinsinden konumu (0 üst/sola karşılıktır)

en: Position on the color wheel.
tr: Renk tekerleği üstündeki bir konum.

en: Premature end-of-file encountered
tr: Dosya içinde dosya sonu karakteri saptandı

en: Pressure
tr: Basınç

en: Preview text
tr: Metin önizleme

en: Print Pre_view
tr: Yazıcı Ö_nizleme

en: Pseudo-Color image without colormap
tr: Renk eşlemsiz renkli resim

en: Pulse Step
tr: Darbe Adımı

en: Question
tr: Soru

en: RAS image has unknown type
tr: RAS resmi bilinmeyen bir türe sahip

en: RLE Right-to-left e_mbedding
tr: RLE Sağdan sola g_ömme

en: RLM _Right-to-left mark
tr: RLM Sağdan sola işa_retleme

en: RLO Right-to-left o_verride
tr: RLO Sağdan sola _zorlama

en: Radio state
tr: Seçim düğmesi durumu

en: Ratio
tr: Oran

en: Raw PNM formats require exactly one whitespace before sample data
tr: Temel PNM biçemleri örnek veri öncesinde tam olarak bir boşluk gerektirir

en: Raw PNM image type is invalid
tr: Temel PNM resim türü geçersiz

en: Reads the current value, or sets a new value
tr: Ya mevcut değer okunur ya da yeni değer belirtilir

en: Really delete file "%s" ?
tr: "%s" i gerçekten silmek istiyor musunuz ?

en: Receives default
tr: Öntanım alır

en: Rename File
tr: Dosyayı İsimlendir

en: Rename file "%s" to:
tr: "%s"i yeniden adlandır:

en: Reorderable
tr: Sıralanabilir

en: Resizable
tr: Boyutlandırılabilir

en: Resize mode
tr: Boyutlandırma kipi

en: Resize mode of the column
tr: Sütun boyutlandırma kipi

en: Right Margin
tr: Sağ Kenar Boşluğu

en: Right margin
tr: Sağ kenar boşluğu

en: Right margin set
tr: Sağ kenar boşluğu ayarı

en: Rise
tr: Çıkıntı

en: Rise set
tr: Çıkıntı ayarı

en: Row is an expander row, and is expanded
tr: Satır bir genişleticidir ve genişletilmiştir

en: Row spacing
tr: Satır boşluğu

en: Rows
tr: Satır

en: Rules Hint
tr: Kural İpucu

en: Save _As
tr: _Farklı Kaydet

en: Screen
tr: Ekran

en: Scroll offset
tr: Öteleme miktarı

en: Scrollable
tr: Kaydırılabilir

en: Search Column
tr: Arama Sütunu

en: Secondary
tr: İkincil

en: Secondary backward stepper
tr: İkincil geriye adımlayıcı

en: Secondary cursor color
tr: İkincil imleç rengi

en: Secondary forward stepper
tr: İkincil ileri adımlayıcı

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Select multiple
tr: Çoklu Seç

en: Select on focus
tr: Odaklananı seç

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
tr: Yuvarlağın çevresindeki renk seçilir. İç üçgeni kullanarak rengin koyuluğunu ya da açıklığını seçebilirsiniz.

en: Selectable
tr: Seçilebilir

en: Selection Bound
tr: Seçim Sınırları

en: Sensitive
tr: Duyarlı

en: Set a hint to the theme engine to draw rows in alternating colors
tr: Satırlara farklı renkler atamada dekor motoruna bir ipucu belirtilir

en: Set the column for the expander column
tr: Sütünü genişleyen sütun yapar

en: Shadow Type
tr: Gölge Türü

en: Shadow type
tr: Gölge tipi

en: Show Border
tr: Kenarlık göster

en: Show Tabs
tr: Sekmeleri Göster

en: Show file operations
tr: Dosya işlemlerini göster

en: Show text
tr: Metni göster

en: Show the column header buttons
tr: Sütun başlığı düğmelerini göster

en: Si_ze:
tr: _Boyut:

en: Size of check or radio indicator
tr: Seçim ya da onay düğmesi işaretinin boyutu

en: Size of dropdown indicator
tr: Aşağı açma iminin boyutu

en: Size of icons in default toolbars
tr: Araç çubuklarında öntanımlı simge boyutu

en: Size of spacers
tr: Kenar boşluğu

en: Sizing
tr: Boyutlandırma

en: Slider Length
tr: Sürgü uzunluğu

en: Slider Width
tr: Sürgü Genişliği

en: Snap edge
tr: Yakalama kenarı

en: Snap to Ticks
tr: Yakalama

en: Sort direction the sort indicator should indicate
tr: Sıralama belirtecinin gösterdiği sıralama yönü

en: Sort indicator
tr: Sıralama belirteci

en: Sort order
tr: Sıralama türü

en: Space between value text and the slider/trough area
tr: Kanal alanı ile değer metni arasındaki boşluk

en: Space style
tr: Boşluk tarzı

en: Spacer size
tr: Kenar boşluğu

en: Spacing
tr: Boşluk

en: Spacing around check or radio indicator
tr: Onay ya da seçim düğmesi işaretinin etrafındaki boşluk

en: Spacing around indicator
tr: Belirteç etrafındaki alan

en: Spacing between buttons
tr: Düğmeler arası boşluk

en: Spacing between step buttons and thumb
tr: Adım düğmeleri ile kanal arasındaki boşluk

en: Spacing between thumb/steppers and outer trough bevel
tr: Kanalda hareket eden sürgü ile kanal kenarı arasındaki boşluk

en: Specifies the visual style of the bar in percentage mode (Deprecated)
tr: Oransal kipte çubuğun görsel tarzı belirtilir (kaldırılacak).

en: Specify how resize events are handled
tr: Boyutlandırma eylemlerinin nasıl yakalanacağı belirtilir

en: Split Cursor
tr: Ayırma İmleci

en: Stepper Size
tr: Adımlayıcı Boyutu

en: Stepper Spacing
tr: Adımlayıcı Boşluğu

en: Stock ID
tr: Stok Kimliği

en: Storage type
tr: Saklama türü

en: Strikethrough
tr: Üstüçizik

en: Strikethrough set
tr: Üstüçizili ayarı

en: Style
tr: Tarz

en: Style of bevel around the contents
tr: İçeriğin etrafındaki kenar tarzı

en: Style of bevel around the menubar
tr: Menü çubuğunun etrafındaki kenar tarzı

en: Style of bevel around the statusbar text
tr: Durum çubuğu metni etrafındaki kenar tarzı

en: Style of bevel around the toolbar
tr: Araç çubuğunun gösterilme tarzı

en: Style of underline for this text
tr: Altçizgi tarzı

en: TGA image comment length is too long
tr: TGA resim açıklaması çok uzun

en: TGA image type not supported
tr: TGA resim türü desteklenmiyor

en: TIFFClose operation failed
tr: TIFF kapatma işlemi başarısız oldu

en: TRUE if the Position property should be used
tr: DOĞRU ise Konum özelliği kullanılacaktır

en: Tab Border
tr: Sekme kenarlığı

en: Tab Position
tr: Sekme Konumu

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Tabs set
tr: Sekme ayarı

en: Tag name
tr: Etiket ismi

en: Tearoff Title
tr: Koparılan Başlık

en: Text
tr: Metin

en: Text direction
tr: Metin yönü

en: Text direction, e.g. right-to-left or left-to-right
tr: Metin yönü; soldan sağa ya da sağdan sola

en: Text to be displayed in the progress bar
tr: Süreç çubuğunda gösterilecek metin

en: Text to render
tr: Yorumlanacak metin

en: Text x alignment
tr: Yatay metin hizalama

en: Text y alignment
tr: Düşey metin hizalama

en: The GtkAdjustment connected to the progress bar (Deprecated)
tr: Süreç çubuğuna bağlı GtkAdjustment (kaldırılacak)

en: The GtkAdjustment that contains the current value of this range object
tr: Bu kapsam nesnesinin mevcut değerini içeren GtkAdjustment

en: The acceleration rate when you hold down a button
tr: Bir düğme basılı tuttulduğunda hızlanma oranı

en: The adjustment that holds the value of the spinbutton
tr: Döndürme düğmesi değerini tutan ayar

en: The amount of space between two consecutive columns
tr: Birbirini izleyen iki sütun arasındaki mesafe

en: The amount of space between two consecutive rows
tr: Birbirini izleyen iki satır arasındaki mesafe

en: The amount of space to add on the left and right of the widget, in pixels
tr: Parçanın sol ve sağına eklenecek alanın piksel cinsinden değeri

en: The amount of space to add on the top and bottom of the widget, in pixels
tr: Parçanın üst ve altına eklenecek alanın piksel cinsinden değeri

en: The buttons shown in the message dialog
tr: İleti diyaloğunda gösterilen düğmeler

en: The character to use when masking entry contents (in "password mode")
tr: "Parola kipi"nde girdiyi maskeleyen karakter

en: The closure to be monitored for accelerator changes
tr: Hızlandırıcı değişiklikleri için gözlemlenen kapanma

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
tr: Seçtiğiniz renk. Bu rengi bir renk paletine sürükleyerek ilerde kullanmak üzere saklayabilirsiniz.

en: The contents of the entry
tr: Girdi bağlamı

en: The current color
tr: Şu anki renk

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
tr: Şu anki matlık değeri (0: tamamen şeffaf, 65535: tamamen mat)

en: The dialog has a separator bar above its buttons
tr: Diyaloğun düğmeleri arasında bir ayırıcı çubuk olabilirliği

en: The direction the arrow should point
tr: Okun hedef aldığı yön

en: The file name "%s" contains symbols that are not allowed in filenames
tr: "%s" dosya isimlerinde izin verilmeyen karakterler içeriyor

en: The filename "%s" contains symbols that are not allowed in filenames
tr: "%s" dosya ismi olarak dosya isimlerinde izin verilmeyen karakterler içeriyor.

en: The filename "%s" couldn't be converted to UTF-8 (try setting the environment variable G_BROKEN_FILENAMES): %s
tr: Dosya ismi %s UTF-8'e dönüştürülemedi. Ortam değişkeni G_BROKEN_FILENAMES'i kullanmayı deneyin: %s

en: The folder name "%s" contains symbols that are not allowed in filenames
tr: "%s" dosya isimlerinde izin verilmeyen karakterler içeriyor

en: The fraction of total progress to move the bouncing block when pulsed
tr: Etkin blok yanıp sönmeğe başladığında taşınacak toplam süreç oranı

en: The fraction of total work that has been completed
tr: Tamamlanan işin toplam bölüm sayısı

en: The horizontal alignment, from 0 (left) to 1 (right)
tr: Yatay hizalama; 0 dan (sol) 1 e (sağ) kadar

en: The increment used for each iteration in activity mode (Deprecated)
tr: Etkinlik kipinde her tekrar için kullanılan artış (kaldırılacak)

en: The index of the current page
tr: Sayfa numarası

en: The menu of options
tr: Seçenekler menüsü

en: The model for the TreeModelSort to sort
tr: AğaçModeliSıralama için sıralama modeli

en: The model for the tree view
tr: Ağaç görünümü için model

en: The name of the widget
tr: Parçacığın adı

en: The number of blocks which can fit in the progress bar area in activity mode (Deprecated)
tr: Etkinlik kipinde süreç çubuğundaki toplam blok sayısı (kaldırılacak)

en: The number of columns in the table
tr: Tablodaki sütun sayısı

en: The number of decimal places that are displayed in the value
tr: Değerlerin gösterildiği onluk yerlerin sayısı

en: The number of decimal places to display
tr: Gösterilecek ondalık yerlerin sayısı

en: The number of discrete blocks in a progress bar (when shown in the discrete style)
tr: Ayrık tarz gösterimde bir süreç çubuğundaki ayrık blokların sayısı

en: The number of rows in the table
tr: Tablodaki satır sayısı

en: The orientation of the toolbar
tr: Araç çubuğu yönelimi

en: The position in which the current value is displayed
tr: Değerin gösterileceği yer

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
tr: Şimdi seçtiğiniz renkle karşılaştırmak için önceden seçilmiş renk. Bu rengi bir palete sürükleyebilirsiniz, ya da diğer renk örneklerinin yanına sürükleyerek onu şu anki renk yapabilirsiniz.

en: The title of the window
tr: Pencerenin üstyazısı

en: The toggle button can be activated
tr: Düğmenin etkinleştirilebilirliğini değiştirir

en: The toggle state of the button
tr: Düğmenin seçim için kullanılması durumu

en: The type of message
tr: İleti türü

en: The type of the window
tr: Pencerenin türü

en: The vertical alignment, from 0 (top) to 1 (bottom)
tr: Düşey hizalama; 0 dan (üst) 1 e (alt) kadar

en: The widget to be monitored for accelerator changes
tr: Hızlandırıcı değişiklikleri için gözlemlenen parça

en: Theme Name
tr: Dekor ismi

en: This build of gdk-pixbuf does not support saving the image format: %s
tr: gdk-pixbuf'un bu kurgusu %s resim biçemi kaydını desteklemiyor

en: Title
tr: Başlık

en: Title to appear in column header
tr: Sütun etiketi

en: Toggle state
tr: Seçim durumu

en: Too big value in the infolen field of TGA header.
tr: TGA başlığının infolen alanındaki değer çok büyük

en: Toolbar Style
tr: Araç çubuğu tarzı

en: Toolbar icon size
tr: Araç çubuğu simge boyutu

en: Toolbar style
tr: Araç çubuğu tarzı

en: Transformed PNG not RGB or RGBA.
tr: Dönüştürülen PNG ,  RGB veya RGBA değil

en: Transparency of the currently-selected color.
tr: Şu anki seçilmiş rengin şeffaflığı.

en: TreeModelSort Model
tr: TreeModelSort Modeli

en: TreeView Model
tr: TreeView Modeli

en: Trough Border
tr: Kanal Kenarlığı

en: Type of bevel around toolbar buttons
tr: Araç çubuğu düğmelerini gösterme türü

en: Unable to find include file: "%s"
tr: içerilecek dosya bulunamıyor: "%s"

en: Unable to load image-loading module: %s: %s
tr: Resim yükleme modülü bulunamadı: %s: %s

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s"
tr: Resim dosyası konumlanamadı. pixmap_path: "%s"

en: Unable to locate theme engine in module_path: "%s",
tr: Dekor motoru module_path "%s" içinde konumlanamadı,

en: Underline
tr: Altçizgili

en: Underline set
tr: Altçizgili ayarları

en: Unexpected bitdepth for TGA colormap
tr: TGA renk eşleminin bir derinliği saptanamadı

en: Unexpected bitdepth for colormap entries
tr: Renk eşlem gidilerinde bit derinliği saptanamadı

en: Unexpected end of PNM image data
tr: Beklenmeyen PNM resim verisi sonu

en: Unrecognized image file format
tr: Bilinmeyen resim dosyası biçemi

en: Unsupported TGA image type
tr: Desteklenmeyen TGA resim türü

en: Unsupported icon type
tr: Desteklenmeyen simge türü

en: Update Policy
tr: Güncelleme Kuralı

en: Update policy
tr: Güncelleme kuralı

en: Upper
tr: Yüksek

en: Upper limit of ruler
tr: Cetvelin üst sınırı

en: Use markup
tr: Biçimleme kullan

en: Use stock
tr: Stok kullan

en: Use underline
tr: Altçizgi kullan

en: Value
tr: Değer

en: Value Position
tr: Değer Konumu

en: Value in list
tr: Listedeki değer

en: Value spacing
tr: Değer boşluğu

en: Version %s of the GIF file format is not supported
tr: %s sürümü GIF dosya biçemi desteklenmiyor

en: Vertical Adjustment
tr: Düşey Hizalama

en: Vertical Adjustment for the widget
tr: Parça için Düşey Hizalama

en: Vertical Alignment
tr: Düşey Hizalama

en: Vertical Scrollbar Policy
tr: Düşey Kaydırma Çubuğu Kuralları

en: Vertical Separator Width
tr: Düşey Ayırıcı Genişliği

en: Vertical Tab Border
tr: Düşey Sekme Kenarlığı

en: Vertical adjustment
tr: Düşey hizalama

en: Vertical adjustment for the text widget
tr: Metin parçasının düşey hizalaması

en: Vertical alignment
tr: Düşey hizalama

en: Vertical position of child in available space. 0.0 is top aligned, 1.0 is bottom aligned
tr: Mevcut alanda astın düşey konumu. 0.0 ise üste, 1.0 ise alta yanaşıktır.

en: Vertical scale
tr: Düşey çarpan

en: View allows user to search through columns interactively
tr: Kullanıcıya sütunlarda etkileşimli arama yapma izni verilir

en: View is reorderable
tr: Görünüm sıralanabilir

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Visible
tr: Görünür

en: Warning
tr: Uyarı

en: Wheel
tr: Tekerlek

en: When the horizontal scrollbar is displayed
tr: Yatay kaydırma çubukları ne zaman gösterilir

en: When the vertical scrollbar is displayed
tr: Düşey kaydırma çubukları ne zaman gösterilir

en: Where the contents are located with respect to the scrollbars
tr: Kaydırma çubuklarına göre yerleştirilen içeriğin yeri

en: Whether a palette should be used
tr: Bir palet kullanılabilirliği

en: Whether a spin button should wrap upon reaching its limits
tr: Döndürme düğmesi sınır değere ulaştığında başa dönecek mi

en: Whether an empty value may be entered in this field
tr: Bu alanda bir boş değer olabilirliği

en: Whether default toolbars have text only, text and icons, icons only, etc.
tr: Öntanımlı araç çubuğu düğmelerinde ne gösterileceği: sadece metin, sadece simge, simge ve metin

en: Whether entered values must already be present in the list
tr: Girilen değerin daima listede bulunmaklılığı

en: Whether erroneous values are automatically changed to a spin button's nearest step increment
tr: Yanlış değerler döndürme düğmesinin en yakın değer artışına otomatik olarak değiştirilecek mi

en: Whether lines are wrapped at widget edges
tr: Parça kenarlarında metin alt satıra döndürülecek mi

en: Whether list item matching is case sensitive
tr: Liste öğesinde harf büyüklüğünün önemi

en: Whether non-numeric characters should be ignored
tr: Rakam olmayan karakterler yoksayılacak mı

en: Whether spacers are vertical lines or just blank
tr: Boşluklar ya düşey çizgilerdir ya da boştur

en: Whether tabs should be shown or not
tr: Sekmelerin gösterilmekliği

en: Whether tabs should have homogeneous sizes
tr: Sekmelerin aynı boyutlarda olmaları

en: Whether the application will paint directly on the widget
tr: Uygulama doğrudan parçacık üzerinde boyama yapacak mı

en: Whether the arrow keys move through the list of items
tr: Liste üzerinde seçim için ok tuşlarının kullanılabilirliği

en: Whether the background color fills the entire line height or only the height of the tagged characters
tr: Artalan rengi tüm satıra mı yoksa sadece metin yüksekliği kadar mı uygulanacak

en: Whether the border should be shown or not
tr: Kenar boşluklarının olabilmekliği

en: Whether the color selector should allow setting opacity
tr: Renk seçicisinin matlık ayarına izin verebilirliği

en: Whether the column can be reordered around the headers
tr: Sütun başlıkların etrafında sıralanabilir mi

en: Whether the current value is displayed as a string next to the slider
tr: Sürgünün değeri bir dizge olarak gösterilecek mi

en: Whether the cursor should blink
tr: İmleç yanıp sönecek mi

en: Whether the entry contents can be edited
tr: Girdinin düzenlenebilirliği

en: Whether the header can be clicked
tr: Başlık tıklama eylemine yanıt verecek mi

en: Whether the preview widget should take up the entire space it is allocated
tr: Önizleme parçasını ona ayrılan tüm alanı kaplayıp kaplayamayacağı

en: Whether the progress is shown as text
tr: Süreç metin olarak mı gösterilecektir

en: Whether the spin button should update always, or only when the value is legal
tr: Döndürme düğmesi daima mı güncel olacak yoksa sadece değer uygunsa mı

en: Whether the text can be modified by the user
tr: Metnin kullanıcı tarafından değiştirilebilirliği

en: Whether the widget can accept the input focus
tr: Parçacık girdi odaklaması kabul edecek mi

en: Whether the widget can be the default widget
tr: Parça öntanımlı olabilir mi?

en: Whether the widget has the input focus
tr: Parçacık girdi odağına sahip mi

en: Whether the widget is the default widget
tr: Parça öntanımlı mı?

en: Whether the widget is visible
tr: Parçacık görünür mü

en: Whether the widget responds to input
tr: Parçacık girdilere yanıt verecek mi

en: Whether this tag affects background height
tr: Artalan yükseklik değeri

en: Whether this tag affects indentation
tr: Paragraf girintisini etkiler

en: Whether this tag affects line wrap mode
tr: Sarmalama kipini etkiler

en: Whether this tag affects paragraph justification
tr: Paragraf hizalamasını etkiler

en: Whether this tag affects strikethrough
tr: Üstüçizili etkisi

en: Whether this tag affects tabs
tr: Sekmeleri etkiler

en: Whether this tag affects text editability
tr: Metin düzenlenebilirliğini etkiler

en: Whether this tag affects text visibility
tr: Metnin görünürlüğünü etkiler

en: Whether this tag affects the background color
tr: Arkaplan rengini etkiler

en: Whether this tag affects the background stipple
tr: Artalan maskını etkiler

en: Whether this tag affects the font family
tr: Yazı tipi ailesini etkiler

en: Whether this tag affects the font size
tr: Yazı tipi yüksekliğini etkiler

en: Whether this tag affects the font stretch
tr: Yazı tipi alanını etkiler

en: Whether this tag affects the font style
tr: Yazı tipi tarzını etkiler

en: Whether this tag affects the font variant
tr: Yazı tipi değişkesini etkiler

en: Whether this tag affects the font weight
tr: Yazı tipi kalınlığını etkiler

en: Whether this tag affects the foreground color
tr: Önplan rengini etkiler

en: Whether this tag affects the foreground stipple
tr: Önalan maskını etkiler

en: Whether this tag affects the language the text is rendered as
tr: Metni oluşturan dili etkiler

en: Whether this tag affects the left margin
tr: Sol kenar boşluğunu etkiler

en: Whether this tag affects the number of pixels above lines
tr: Piksel cinsinden paragraf üstündeki boş alanı etkiler

en: Whether this tag affects the number of pixels between wrapped lines
tr: Paragraf satırları arasındaki boşluğu etkiler

en: Whether this tag affects the right margin
tr: Sağ kenar boşluğunu etkiler

en: Whether this tag affects the rise
tr: Yazı tipi çıkıntısını etkiler

en: Whether this tag affects underlining
tr: Altçizgili etkisi

en: Whether this tag scales the font size by a factor
tr: Yazı tipini bir çarpanla oranlar

en: Whether to display the column
tr: Sütun gösterilecek mi

en: Whether to show a sort indicator
tr: Bir sıralama belirteci gösterilecek mi

en: Whether to strike through the text
tr: Metnin üzerinin silmek için çizilmesi

en: Whether to wrap lines never, at word boundaries, or at character boundaries
tr: Satırlar hiç sarmalanmayacak mı, sözcük bölmeden mi, bölerek mi sarmalanacak

en: Whether two cursors should be displayed for mixed left-to-right and right-to-left text
tr: Hem soldan sağa hem de sağdan sola yazılmış metinler bir arada olduğunda iki imleç gösterilecek mi

en: Whether words are wrapped at widget edges
tr: Parça kenarında sözcük alt satırda devam edecek mi

en: Which side of the notebook holds the tabs
tr: Bir telefon defterinin kenarındaki gibi etiketler

en: Widget
tr: Parçacık

en: Widget name
tr: Parça ismi

en: Widget to put in column header button instead of column title
tr: Sütun başlığı yerine kullanılacak düğmeye konulacak parça

en: Width
tr: Genişlik

en: Width in chars
tr: Karakter genişliği

en: Width of border around the button area at the bottom of the dialog
tr: Diyaloğun altındaki düğme alanınını çevreleyen kenarlığın genişliği

en: Width of border around the label and image in the message dialog
tr: İleti diyaloğundaki resim ve etiketi çevreleyen kenarlığın genişliği

en: Width of border around the main dialog area
tr: Ana diyalog alanını çevreleyen kenarlığın genişliği

en: Width of handle
tr: Tutamağın genişliği

en: Width of scrollbar or scale thumb
tr: Kaydırma çubuğunun genişliği

en: Width of the border around the tab labels
tr: Sekme etiketlerini çevreleyen boşluğun genişliği

en: Width of the horizontal border of tab labels
tr: Sekme etiketlerini çevreleyen boşluğun yataydaki genişliği

en: Width of the left margin in pixels
tr: Piksel cinsinden sol kenar boşluğunun genişliği

en: Width of the right margin in pixels
tr: Piksel cinsinden sağ kenar boşluğunun genişliği

en: Width of the vertical border of tab labels
tr: Sekme etiketlerini çevreleyen boşluğun düşeydeki genişliği

en: Width or height of TIFF image is zero
tr: TIFF resminin genişlik veya yüksekliği sıfır

en: Width request
tr: Genişlik isteği

en: Window
tr: Pencere

en: Window Placement
tr: Pencere Yerleşimi

en: Window Position
tr: Pencere Konumu

en: Window Title
tr: Pencere Başlığı

en: Window Type
tr: Pencere Türü

en: Word Wrap
tr: Sözcük Sarmala

en: Wrap
tr: Sarmala

en: Wrap Mode
tr: Sarmalama Kipi

en: Wrap mode
tr: Sarmalama kipi

en: Wrap mode set
tr: Sarmalama kipi ayarı

en: X Alignment of the column header text or widget
tr: Sütün başlık metni ya da parçasının Yatay Hizalaması

en: X Input Method
tr: XIM

en: X Tilt
tr: Yatay Eğim

en: X align
tr: Yatay hizalama

en: X alignment of the child
tr: Astın X hizalaması

en: X pad
tr: Yatay adım

en: X position
tr: X konumu

en: X position of child widget
tr: Ast parçanın X konumu

en: XPM file has image height <= 0
tr: XPM dosyasının resim yüksekliği <= 0

en: XPM file has image width <= 0
tr: XPM dosyasının resim genişliği <= 0

en: XPM file has invalid number of colors
tr: XPM dosyası geçersiz sayıda renk içeriyor

en: XPM has invalid number of chars per pixel
tr: XPM geçersiz sayıda piksel başına karakter içeriyor

en: Y Tilt
tr: Düşey Eğim

en: Y align
tr: Düşey hizalama

en: Y alignment of the child
tr: Astın Y hizalaması

en: Y pad
tr: Düşey adım

en: Y position
tr: Y konumu

en: Y position of child widget
tr: Ast parçanın Y konumu

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
tr: HTML tarzı bir onaltılık renk değeri girebileceğiniz gibi, "orange" gibi bir renk ismi de belirtebilirsiniz.

en: You probably used symbols not allowed in filenames.
tr: Dosya isimlerinde izin verilmeyen karakterler kullanmış olabilirsiniz.

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
tr: ZWNJ sıfır genişlikte _bağlantısız

en: ZWS _Zero width space
tr: ZWS _Sıfır genişlik alanı

en: Zoom _100%
tr: %_100

en: Zoom _In
tr: _Yakınlaştır

en: Zoom _Out
tr: _Uzaklaştır

en: Zoom to _Fit
tr: _Sığdır

en: _Add
tr: _Ekle

en: _Apply
tr: _Uygula

en: _Ascending
tr: A_rtan

en: _Axes
tr: _Eksenler

en: _Back
tr: _Geri

en: _Blue:
tr: _Mavi:

en: _Bold
tr: _Kalın

en: _Bottom
tr: _Alt

en: _Cancel
tr: İp_tal

en: _Center
tr: Or_tala

en: _Clear
tr: _Temizle

en: _Close
tr: _Kapat

en: _Color
tr: _Renk

en: _Convert
tr: Dö_nüştür

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: _Delete
tr: _Sil

en: _Descending
tr: A_zalan

en: _Device:
tr: _Aygıt:

en: _Down
tr: _Aşağı

en: _Execute
tr: Ç_alıştır

en: _Family:
tr: _Aile:

en: _Files
tr: _Dosyalar

en: _Fill
tr: _Doldur

en: _Find
tr: _Bul

en: _First
tr: _İlk

en: _Floppy
tr: D_isket

en: _Folder name:
tr: Di_zin ismi:

en: _Font
tr: _Yazı tipi

en: _Forward
tr: İ_leri

en: _Gamma value
tr: _Gamma değeri

en: _Green:
tr: _Yeşil:

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Home
tr: _Başlangıç

en: _Hue:
tr: _Doygu:

en: _Index
tr: İndek_s

en: _Insert Unicode control character
tr: _Unicode denetim karakteri gir

en: _Italic
tr: _Eğik

en: _Jump to
tr: A_tla

en: _Keys
tr: _Tuşlar

en: _Last
tr: So_n

en: _Left
tr: S_ol

en: _Mode:
tr: _Kip:

en: _New
tr: _Yeni

en: _New Folder
tr: _Yeni Dizin

en: _No
tr: _Hayır

en: _OK
tr: _Tamam

en: _Opacity:
tr: _Matlık:

en: _Open
tr: _Aç

en: _Palette
tr: _Palet

en: _Paste
tr: _Yapıştır

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Preview:
tr: Ö_nizleme:

en: _Print
tr: _Yazdır

en: _Properties
tr: Ö_zellikler

en: _Quit
tr: Çı_k

en: _Red:
tr: _Kırmızı:

en: _Redo
tr: _Tekrar Yap

en: _Refresh
tr: _Tazele

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: _Rename File
tr: Dosyayı İsi_mlendir

en: _Revert
tr: _Eskiye dön

en: _Right
tr: S_ağ

en: _Saturation:
tr: D_olgunluk:

en: _Save
tr: _Kaydet

en: _Save color here
tr: _Rengi buraya kaydet

en: _Spell Check
tr: _Sözdizimi Denetimi

en: _Stop
tr: _Dur

en: _Strikethrough
tr: Ü_stüçizili

en: _Style:
tr: _Tarz:

en: _Top
tr: Ü_st

en: _Undelete
tr: _Kurtar

en: _Underline
tr: A_ltıçizgili

en: _Undo
tr: _Geri Al

en: _Up
tr: Y_ukarı

en: _Value:
tr: _Değer:

en: _Yes
tr: _Evet

en: abcdefghijk ABCDEFGHIJK
tr: iıöüşğç İIÖÜŞĞÇ

en: clear
tr: temiz

en: failed to allocate image buffer of %u bytes
tr: %u baytlık resim tamponu ayrılamadı

en: fread() failed -- premature end-of-file probably encountered
tr: fread() başarısız -- dosya içinde dosya sonu karakteri saptandı

en: fseek() failed -- premature end-of-file probably encountered
tr: fseek() başarısız -- dosya içinde dosya sonu karakteri saptandı

en: height
tr: yükseklik

en: mode
tr: kip

en: none
tr: yok

en: visible
tr: görünür

en: width
tr: genişlik

en: xalign
tr: xhiza

en: xpad
tr: xAdım

en: yalign
tr: yhiza

en: ypad
tr: yAdım
