nautilus 2.2 - en to ro translation catalogue (1018 entries)

en:  (another copy)
ro:  (altă copie)

en:  (containing %d items)
ro:  (conţinând %d elemente)

en:  (containing 0 items)
ro:  (conţinând 0 elemente)

en:  (containing 1 item)
ro:  (conţinând 1 element)

en:  (containing a total of %d items)
ro:  (conţinând un total de %d elemente)

en:  (containing a total of 0 items)
ro:  (conţinând un total de 0 elemente)

en:  (containing a total of 1 item)
ro:  (conţinând un total de 1 element)

en:  (copy)
ro:  (copie)

en: "%s" can't open "%s" because "%s" can't access files at "%s" locations.  No other applications are available to view this file.  If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
ro: "%s" nu poate deschide "%s" deoarece "%s" nu poate accesa fişierele de la locaţiile "%s". Nu sunt alte aplicaţii disponibile pentru a vizualiza acest fişiere. Dacă îl copiaţi pe calculatorul dvs, s-ar putea să poată fi deschis.

en: "%s" can't open "%s" because "%s" can't access files at "%s" locations.  Would you like to choose another application?
ro: "%s" nu poate deschide "%s" deoarece "%s" nu poate accesa fişierele de la locaţiile "%s". Doriţi să alegeţi altă aplicaţie?

en: "%s" cannot be moved to the Trash. Do you want to delete it immediately?
ro: "%s" nu poate fi mutat la gunoi. Doriţi să-l ştergeţi imediat?

en: "%s" could not be copied to the new location, because its name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.
    
    If you still want to copy "%s", rename it and try again.
ro: "%s" nu a putut fi copiat în locaţia nouă deoarece numele său este deja folosit pentru un element special ce nu poate fi şters sau înlocuit.
    
    Dacă tot doriţi să copiaţi "%s", redenumiţi-l şi încercaţi din nou.

en: "%s" could not be moved to the new location, because its name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.
    
    If you still want to move "%s", rename it and try again.
ro: "%s" nu a putut fi mutat în locaţia nouă deoarece numele său este deja folosit pentru un element special ce nu poate fi şters sau înlocuit.
    
    Dacă tot doriţi să mutaţi "%s", redenumiţi-l şi încercaţi din nou.

en: "%s" couldn't be found. Perhaps it has recently been deleted.
ro: "%s" nu a putut fi găsit. Poate a fost şters recent.

en: "%s" is an executable text file. Do you want to run it, or display its contents?
ro: "%s" este un fişier executabil. Doriţi să-l rulaţi sau să-l vizualizaţi?

en: "%s" is not a valid location. Please check the spelling and try again.
ro: "%s" nu este o locaţie validă. Vă rog verificaţi ortografia şi încercaţi din nou.

en: "%s" selected
ro: "%s" selectat

en: "%s" selected (%s)
ro: "%s" selectat (%s)

en: "%s" will be copied if you select the Paste Files command
ro: "%s" va fi copiat dacă selectaţi comanda Lipeşte fişiere

en: "%s" will be moved if you select the Paste Files command
ro: "%s" va fi mutat dacă selectaţi comanda Lipeşte fişiere

en: %d folders selected
ro: %d dosare selectate

en: %d items selected (%s)
ro: %d elemente selectate (%s)

en: %d items, totalling %s
ro: %d elemente, cu mărimea totală %s

en: %d of the selected items cannot be moved to the Trash. Do you want to delete those %d items immediately?
ro: %d din elementele selectate nu pot fi mutate la gunoi. Doriţi să ştergeţi imediat aceste %d elemente?

en: %d other items selected (%s)
ro: %d alte elemente selectate (%s)

en: %dnd link to %s
ro: legătura nr. %d către %s

en: %drd link to %s
ro: legătura nr. %d către %s

en: %dst link to %s
ro: legătura nr. %d către %s

en: %dth link to %s
ro: legătura nr. %d către %s

en: %ld of %ld
ro: %ld din %ld

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
ro: %d.%m.%y, %-I:%M %p

en: %m/%d/%y
ro: %d.%m.%y

en: %s
    
    You can configure GNOME to associate applications with file types.  Do you want to associate an application with this file type now?
ro: %s
    
    Puteţi configura GNOME să asocieze aplicaţii cu tipuri de fişiere. Doriţi să asociaţi o aplicaţie cu acest tip de fişiere acum?

en: %s (%dnd copy)%s
ro: %s (a %d-a copie)%s

en: %s (%drd copy)%s
ro: %s (a %d-a copie)%s

en: %s (%dst copy)%s
ro: %s (a %d-a copie)%s

en: %s (%dth copy)%s
ro: %s (a %d-a copie)%s

en: %s (another copy)%s
ro: %s (altă copie)%s

en: %s (copy)%s
ro: %s (copie)%s

en: %s CPU
    %s MHz
    %s K cache size
ro: %s CPU
    %s MHz
    %s K dimensiune cache

en: %s Properties
ro: Proprietăţile %s

en: %s Viewer
ro: vizualizator %s

en: %s's Home
ro: Casa %s

en: %u files
ro: %u fişiere

en: %u folders
ro: %u dosare

en: %u items
ro: %u elemente

en: (Empty)
ro: (Gol)

en: (some contents unreadable)
ro: (o parte din conţinut necitibil)

en: 0 files
ro: 0 fişiere

en: 0 folders
ro: 0 dosare

en: 0 items
ro: 0 elemente

en: 1 file
ro: 1 fişier

en: 1 folder
ro: 1 dosar

en: 1 folder selected
ro: 1 dosar selectat

en: 1 item
ro: 1 element

en: 1 item, with size %s
ro: 1 element, cu mărimea %s

en: 1 other item selected (%s)
ro: 1 alt element selectat (%s)

en: <b>Image Type:</b> %s (%s)
    <b>Resolution:</b> %dx%d pixels
ro: <b>Tipul imagini:</b> %s (%s)
    <b>Rezoluţia:</b> %dx%d pixels

en: <span weight="bold">Behaviour</span>
ro: <span weight="bold">Comportament</span>

en: <span weight="bold">Default View</span>
ro: <span weight="bold">Vizualizare implicită</span>

en: <span weight="bold">Executable Text Files</span>
ro: <span weight="bold">Fişiere text executabile</span>

en: <span weight="bold">Folders</span>
ro: <span weight="bold">Dosare</span>

en: <span weight="bold">Icon Captions</span>
ro: <span weight="bold">Capturi iconuri</span>

en: <span weight="bold">Icon View Defaults</span>
ro: <span weight="bold">Setări implicite ale vizualizarii Iconuri</span>

en: <span weight="bold">Image Files</span>
ro: <span weight="bold">Fişiere imagine</span>

en: <span weight="bold">List View Defaults</span>
ro: <span weight="bold">Setări implicite ale vizualizarii Listă</span>

en: <span weight="bold">Sound Files</span>
ro: <span weight="bold">Fişiere sunet</span>

en: <span weight="bold">Text Files</span>
ro: <span weight="bold">Fişiere text</span>

en: <span weight="bold">Trash</span>
ro: <span weight="bold">Gunoi</span>

en: <span weight="bold">Tree View Defaults</span>
ro: <span weight="bold">Setări implicite ale vizualizării Arbore</span>

en: ? bytes
ro: ? octeţi

en: ? items
ro: ? elemente

en: A Teal variation of the Crux theme.
ro: O variaţie Teal a temei Crux

en: A _Viewer...
ro: Un _Vizualizator...

en: A theme designed to fit well with the classic GNOME environment.
ro: O temă făcută să se potrivească cu mediul clasic GNOME.

en: AFFS Volume
ro: Volum AFFS

en: AFS Network Volume
ro: Volum reţea AFS

en: About Scripts
ro: Despre scripturi

en: Accessed:
ro: Accesat:

en: Activate items with a _double click
ro: Activează elementele cu un _dublu click

en: Activate items with a _single click
ro: Activează elementele cu un _singur click

en: Add Emblems...
ro: Adaugă embleme...

en: Add a bookmark for the current location to this menu
ro: Adaugă un semn de carte pentru locaţia curentă la acest meniu

en: Add a new server to your Network Servers and connect to it
ro: Adaugă un server nou la Servere reţea şi conectează-te la el

en: Adjust your user environment
ro: Ajustează mediul utilizatorului

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
ro: Toate fişierele executabile din acest dosar vor apare în meniul Scripturi. Alegând un script din meniu va rula acel script cu elementele selectate ca parametru.

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Nautilus, which the scripts may use:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
ro: Toate fişierele executabile din acest dosar vor apare în meniul Scripturi. Alegând un script din meniu va rula acel script.
    
    Când sunt executate dintr-un dosar local, scripturilor le vor fi pasate numele elementelor selectate. Când sunt executate dintr-un dosar la distanţă (de exemplu prin ftp), scripturile nu vor avea parametri.
    
    În toate cazurile, următoarele variabile de mediu care pot fi folosite de scripturi vor fi setate de Nautilus:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: căi separate printr-o linie nouă pentru fişierele selectate (doar local)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: URI-uri separate printr-o linie nouă pentru fişierele selectate
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: URI pentru locaţia curentă
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: poziţia şi mărimea ferestrei curente

en: Always
ro: Întotdeauna

en: An Eggplant variation of the Crux theme.
ro: O variaţie Eggplant a temei Crux

en: An _Application...
ro: O _Aplicaţie...

en: An error occurred while loading this search's contents: %s
ro: Eroare la încărcarea rezultatelor căutării: %s

en: An invalid drag type was used.
ro: A fost folosit un tip de tragere invalid.

en: Apparition
ro: Apariţie

en: Application
ro: Aplicaţie

en: Application ID
ro: ID aplicaţie

en: Applications
ro: Aplicaţii

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
ro: Sunteţi sigur(ă) că doriţi ca Nautilus să uite ce locaţii a vizitat?

en: Are you sure you want to forget history? If you do, you will be doomed to repeat it.
ro: Sunteţi sigur(ă) că doriţi să uitaţi istoria? Daca da, veţi fi blestemat(ă) să o repetaţi.

en: Are you sure you want to permanently delete "%s" from the Trash?
ro: Sunteţi sigur(ă) că doriţi să ştergeţi permanent "%s" din Gunoi?

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
ro: Sunteţi sigur(ă) că doriţi să ştergeţi permanent "%s"?

en: Are you sure you want to permanently delete all of the items in the Trash?
ro: Sunteţi sigur că vreţi să ştergeţi pentru totdeauna toate elementele din gunoi?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected items from the Trash?
ro: Sunteţi sigur(ă) că doriţi să ştergeţi permanent din Gunoi cele %d elemente selectate?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected items?
ro: Sunteţi sigur(ă) că doriţi să ştergeţi permanent cele %d elemente selectate?

en: Arran_ge Items
ro: Aran_jează elementele

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
ro: Într_eabă înainte de golirea gunoiului sau ştergerea fişierelor

en: Associate Application
ro: Asociază aplicaţie

en: Audio CD
ro: CD audio

en: Authentication Required
ro: Necesită autentificare

en: Auto-detected Volume
ro: Volum auto-detectat

en: Back
ro: Înapoi

en: Background
ro: Fundal

en: Backgrounds and Emblems
ro: Fundaluri şi embleme

en: Basic
ro: Simplu

en: Behavior
ro: Comportament

en: Black
ro: Negru

en: Bookmark for Nonexistent Location
ro: Semn de carte pentru locaţie inexistentă

en: Broken Link
ro: Legătură greşită

en: Browse available software
ro: Navighează prin softul disponibil

en: By Emblems
ro: După embleme

en: By Modification Date
ro: După data modificării

en: By Modification _Date
ro: după _data modificării

en: By Name
ro: După nume

en: By Size
ro: După mărime

en: By Type
ro: După tip

en: By _Emblems
ro: după _embleme

en: By _Name
ro: după _nume

en: By _Size
ro: după _mărime

en: By _Type
ro: după _tip

en: CD Digital Audio
ro: CD audio digital

en: CD-ROM Drive
ro: Unitate CD-ROM

en: CDROM Volume
ro: Volum CDROM

en: C_ancel Remove
ro: Renunţă la elimin_are

en: C_hoose
ro: _Alegeţi

en: C_lear Text
ro: _Şterge text

en: C_olors
ro: Cul_ori

en: Camera
ro: Cameră

en: Camouflage
ro: Camuflaj

en: Can't Change Trash Location
ro: Nu pot schimba locaţia gunoiului

en: Can't Copy Into Self
ro: Nu pot copia in el însuşi.

en: Can't Copy Over Self
ro: Nu pot copia in el însuşi.

en: Can't Copy Trash
ro: Nu pot copia gunoiul

en: Can't Copy to Trash
ro: Nu pot copia la gunoi

en: Can't Display Location
ro: Nu pot afişa locaţia

en: Can't Move Into Self
ro: Nu pot muta in el însuşi.

en: Can't Open Location
ro: Nu pot deschide locaţia

en: Can't execute remote links
ro: Nu pot executa legături la distanţă

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
ro: Nu pot găsi hbox, folosesc un selector de fişiere normal

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Cancel Group Change?
ro: Renunţă la schimbarea grupului?

en: Cancel Open?
ro: Renunţă la deschidere?

en: Cancel Owner Change?
ro: Renunţă la schimbarea deţinătorului?

en: Cancel Rename?
ro: Renunţ la renumire?

en: Cancel Showing Properties Window?
ro: Renuţă la afişarea ferestrei cu proprităţi?

en: Change Desktop _Background
ro: Schim_bă fundalul desktop-ului

en: Change how files are managed
ro: Schimbă felul cum sunt administrate fişierele

en: Change systemwide settings (affects all users)
ro: Schimbă setările generale ale sistemului (afectează toţi utilizatorii)

en: Change the visibility of this window's location bar
ro: Schimbă vizibilitatea barei de locaţie a acestei ferestre

en: Change the visibility of this window's sidebar
ro: Schimbă vizibilitatea barei laterale a acestei ferestre

en: Change the visibility of this window's statusbar
ro: Schimbă vizibilitatea barei de stare a acestei ferestre

en: Change the visibility of this window's toolbar
ro: Schimbă vizibilitatea barei de unelte a acestei ferestre

en: Changing group
ro: Schimb grupul

en: Changing owner
ro: Schimb deţinătorul

en: Choose a program with which to open the selected item
ro: Alegeţi un program cu care să deschideţi elementul selectat

en: Choose a view for "%s":
ro: Alegeţi o vizualizare pentru "%s":

en: Choose a view for the current location, or modify the set of views
ro: Alegeţi o vizualizare pentru locaţia curentă sau modificaţi setul de vizualizări

en: Choose an application with which to open "%s":
ro: Alegeţi o aplicaţie pentru a deschide "%s":

en: Choose another application with which to open the selected item
ro: Alegeţi altă aplicaţie cu care să deschideţi elementul selectat

en: Choose another viewer with which to view the selected item
ro: Alegeţi alt vizualizator cu care să deschideţi elementul selectat

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
ro: Alegeţi ordinea în care apar informaţiile sub iconuri.
    Mai multă informaţie este disponibilă pe măsură ce măriţi vizualizarea

en: Clean _Up by Name
ro: Aranjează d_upă nume

en: Clear History
ro: Uită istoria

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
ro: Şterge conţinutul meniului Go şi listelor Înainte/Înapoi

en: Click on a color to remove it
ro: Făceţi clic pe un model pentru a o elimina

en: Click on a pattern to remove it
ro: Făceţi clic pe un model pentru a-l elimina

en: Click on an emblem to remove it
ro: Făceţi clic pe un model pentru a o elimina

en: Close _All Windows
ro: Închide _toate ferestrele

en: Close all Nautilus windows
ro: Închide toate ferestrele Nautilus

en: Close the side pane
ro: Închide panoul lateral

en: Close this window
ro: Închide această fereastră

en: Color _name:
ro: _Nume culoare:

en: Color _value:
ro: _Valoare culoare:

en: Color of the selection box
ro: Culoarea cutiei de selecţie

en: Color used for information text against a dark background
ro: Culoarea folosită pentru text informaţie afişat pe un fundal închis

en: Color used for information text against a light background
ro: Culoarea folosită pentru text informaţie afişat pe un fundal deschis

en: Colors:
ro: Culori:

en: Compact _Layout
ro: Aranjare mai _strânsă

en: Configure network services
ro: Configurează serviciile de reţea

en: Configure network services (web server, DNS server, etc.)
ro: Configurează serviciile de reţea (server web, server DNS, etc.)

en: Conflict while copying
ro: Conflict în timpul copierii

en: Content View
ro: Vizualizare conţinut

en: Content searches are not available
ro: Căutări de conţinut nu sunt disponibile

en: Contents:
ro: Cuprins:

en: Copy the selected text to the clipboard
ro: Copiază textul selectat în memorie

en: Copying
ro: Copiez

en: Copying files
ro: Copiez fişierele

en: Could not complete specified action.
ro: N-am putut completa acţiunea specificată.

en: Could not complete specified action:  %s
ro: N-am putut completa acţiunea specificată: %s

en: Couldn't Create Required Folder
ro: Nu s-a putut crea dosarul cerut

en: Couldn't Create Required Folders
ro: Nu s-au putut crea dosarele cerute

en: Couldn't add emblem
ro: N-am putut adăuga emblema

en: Couldn't add emblems
ro: N-am putut adăuga emblemele

en: Couldn't change the group of "%s" because it is on a read-only disk
ro: Nu am putut schimba grupul lui "%s" deoarece este pe disc doar-citire

en: Couldn't change the name of "%s" because it is on a read-only disk
ro: Nu am putut schimba numele lui "%s" deoarece este pe disc doar-citire

en: Couldn't change the owner of "%s" because it is on a read-only disk
ro: Nu am putut schimba deţinătorul lui "%s" deoarece este pe disc doar-citire

en: Couldn't change the permissions of "%s" because it is on a read-only disk
ro: Nu am putut schimba drepturile lui "%s" deoarece este pe disc doar-citire

en: Couldn't delete pattern
ro: N-am putut şterge modelul

en: Couldn't display "%s", because Nautilus cannot contact the SMB master browser.
    Check that an SMB server is running in the local network.
ro: N-am putut afişa "%s", deoarece Nautilus nu poate contacta navigatorul master SMB.
    Vă rog verificaţi dacă un server SMB rulează în reţeaua locală.

en: Couldn't display "%s", because Nautilus cannot determine what type of file it is.
ro: N-am putu afişa "%s", deoarece Nautilus nu poate determina ce tip de fişier este.

en: Couldn't display "%s", because Nautilus cannot handle %s: locations.
ro: N-am putut afişa "%s", deoarece Nautilus nu poate înţelege locaţii de tip "%s:"

en: Couldn't display "%s", because access was denied.
ro: N-am putut afişa "%s", deoarece accesul a fost interzis.

en: Couldn't display "%s", because no host "%s" could be found. Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
ro: N-am putut afişa "%s", deoarece gazda "%s" nu a putut fi găsită. Vă rog verificaţi ortografia şi setările proxy.

en: Couldn't display "%s", because the attempt to log in failed.
ro: N-am putut afişa "%s", deoarece încercarea de a face login a eşuat.

en: Couldn't display "%s", because the host name was empty. Check that your proxy settings are correct.
ro: N-am putut afişa "%s", deoarece numele gazde era gol. Vă rog verificaţi setările proxy.

en: Couldn't find "%s". Please check the spelling and try again.
ro: N-am putu găsi "%s". Vă rog verificaţi ortografia şi încercaţi din nou.

en: Couldn't install color
ro: N-am putut instala culoarea

en: Couldn't install emblem
ro: N-am putut instala emblema

en: Couldn't install pattern
ro: N-am putut instala pattern-ul

en: Couldn't remove emblem
ro: N-am putut elimina emblema

en: Couldn't remove emblem with name '%s'.  This is probably because the emblem is a permanent one, and not one you added yourself.
ro: N-am putut elimina emblema cu numele '%s', probabil din cauză că emblema este permanentă şi nu a fost adăugată de dvs.

en: Couldn't rename emblem
ro: N-am putut redenumi emblema

en: Couldn't rename emblem with name '%s'.  This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
ro: N-am putut redenumi emblema cu numele '%s', probabil din cauză că emblema este permanentă şi nu a fost adăugată de dvs.

en: Couldn't show help
ro: N-am putut afişa ajutorul

en: Count _number of items:
ro: Numără _numărul de elemente:

en: Create a New Color:
ro: Creează o nouă culoare:

en: Create a New Emblem:
ro: Crează o emblemă nouă:

en: Create a new empty folder inside this folder
ro: Creează un dosar gol în dosarul curent

en: Create a new launcher
ro: Creează un nou lansator

en: Create a symbolic link for each selected item
ro: Creează o legătură simbolică pentru fiecare element selectat

en: Create the initial window with the given geometry.
ro: Creează fereastra iniţială cu geometria dată.

en: Creating Properties window
ro: Creez ferestra cu proprităţi

en: Creating links to files
ro: Creez legături la fişiere

en: Cu_t File
ro: Taie fişierul

en: Cu_t Files
ro: Taie fişierele

en: Cut Text
ro: Taie text

en: Cut _Text
ro: Taie _Text

en: Cut the selected text to the clipboard
ro: Taie textul selectat în memorie

en: DVD Volume
ro: Volum DVD

en: D_uplicate
ro: D_uplichează

en: Danger
ro: Pericol

en: Danube
ro: Dunăre

en: Dark GNOME
ro: GNOME întunecat

en: Dark Info Color
ro: Culoare info închisă

en: Date Modified
ro: Data modificării

en: Default _zoom level:
ro: Nivel _zoom implicit:

en: Delete From Trash?
ro: Şterge din Gunoi?

en: Delete Immediately?
ro: Şterg imediat?

en: Delete all items in the Trash
ro: Şterge toate elementele din gunoi

en: Delete all selected items permanently
ro: Şterge permanent toate elementele selectate

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
ro: Şterge elementele selectate, fără a le muta la Gunoi

en: Delete?
ro: Şterg?

en: Deleting
ro: Şterg

en: Deleting files
ro: Şterg fişierele

en: Desktop Preferences
ro: Preferinţe desktop

en: Dis_ks
ro: Dis_curi

en: Display Nautilus help
ro: Afişează ajutor Nautilus

en: Display _files when they are clicked
ro: Arată _fişierele când sunt click-ate

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
ro: Afişează o fereatră care permite editarea semnelor de carte în acest meniu

en: Display credits for the creators of Nautilus
ro: Afişează echipa creatorilor Nautilus

en: Display icons in the opposite order
ro: Afişează iconurile în ordine inversă

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
ro: Afişează modele, culori şi embleme ce pot fi folosite pentru a personaliza aspectul

en: Display the latest contents of the current location
ro: Afişează conţinutul cel mai recent al locaţiei curente

en: Display this location with "%s"
ro: Afişează această locaţie cu "%s"

en: Distinguished
ro: Distins

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
ro: Nu administra desktopul (ignoră preferinţa setată).

en: Do you want to view these %d locations in separate windows?
ro: Doriţi să vizualizaţi aceste %d locaţii în ferestre separate?

en: Documents
ro: Documente

en: Don't include in the menu for "%s" items
ro: Nu include în meniu pentru "%s" elemente

en: Done
ro: Gata

en: Dots
ro: Puncte

en: Draft
ro: Ciornă

en: Drag a color to an object to change it to that color
ro: Trageţi o culoare pe un obiect pentru a-i schimba culoarea

en: Drag a pattern tile to an object to change it
ro: Trageţi un tipar pe un obiect pentru a-l schimba

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
ro: Trageţi o emblemă pe un obiect pentru a o adăuga la acesta

en: Drag and Drop error
ro: Eroare tragere şi plasare

en: Drag and drop is only supported to local file systems.
ro: Tragere şi plasare este suportată doar pe sisteme de fişiere locale.

en: Draw a frame around unselected text
ro: Desenează un cadru în jurul textului neselectat

en: Drop target only supports local files
ro: Renunţarea la ţintă este suportată doar pe sisteme de fişiere locale.

en: Duplicate each selected item
ro: Duplichează elementele selectate

en: E_ject
ro: E_jectează

en: E_xecute
ro: E_xecuţie

en: E_xecute files when they are clicked
ro: E_xecută fişierele când sunt click-ate

en: Eclipse
ro: Eclipsă

en: Edit
ro: Editare

en: Edit Bookmarks
ro: _Editează semnele de carte

en: Edit Launcher
ro: Editează lansatorul

en: Edit Nautilus preferences
ro: Editează preferinţele Nautilus

en: Edit the launcher information
ro: Editează informaţiile lansatorului

en: Emblems
ro: Embleme

en: Emblems:
ro: Embleme:

en: Empty Trash
ro: Goleşte gunoiul

en: Empty _Trash
ro: Goleşte _gunoiul

en: Emptying the Trash
ro: Golesc gunoiul

en: Enhanced DOS Volume
ro: Volum DOS îmbunătăţit

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
ro: Introduceţi un nume descriptiv lângă fiecare emblemă. Acest nume va fi folosit în alte locuri pentru a  identifica emblema.

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
ro: Introduceţi un nume descriptiv lângă emblemă. Acest nume va fi folosit în alte locuri pentru a  identifica emblema.

en: Enter a new name for the displayed emblem:
ro: Introduceţi un nume pentru emblema afişată:

en: Erase
ro: Şterge

en: Error "%s" creating new folder.
ro: Eroare "%s" la crearea noului dosar

en: Error "%s" while copying "%s".
    
    Would you like to continue?
ro: Eroare "%s" la copierea "%s".
    
    Doriţi să continuaţi?

en: Error "%s" while copying.
    
    Would you like to continue?
ro: Eroare "%s" la copiere.
    
    Doriţi să continuaţi?

en: Error "%s" while creating a link to "%s".
    
    Would you like to continue?
ro: Eroare "%s" la crearea unei legături către "%s".
    
    Doriţi să continuaţi?

en: Error "%s" while deleting "%s".
    
    Would you like to continue?
ro: Eroare "%s" la ştergerea "%s".
    
    Doriţi să continuaţi?

en: Error "%s" while deleting.
    
    Would you like to continue?
ro: Eroare "%s" la ştergere.
    
    Doriţi să continuaţi?

en: Error "%s" while linking.
    
    Would you like to continue?
ro: Eroare "%s" la crearea legăturii.
    
    Doriţi să continuaţi?

en: Error "%s" while moving "%s".
    
    Would you like to continue?
ro: Eroare "%s" la mutarea "%s".
    
    Doriţi să continuaţi?

en: Error "%s" while moving.
    
    Would you like to continue?
ro: Eroare "%s" la mutare.
    
    Doriţi să continuaţi?

en: Error Displaying Folder
ro: Eroare la afişarea dosarului

en: Error Setting Group
ro: Eroare la setarea grupului

en: Error Setting Owner
ro: Eroare la setarea deţinătorului

en: Error Setting Permissions
ro: Eroare la setarea drepturilor

en: Error creating new folder
ro: Eroare la crearea noului dosar

en: Error creating new folder.
    
    There is no space on the destination.
ro: Eroare la crearea noului dosar.
    
    Nu este spaţiu liber în destinaţie.

en: Error creating new folder.
    
    You do not have permissions to write to the destination.
ro: Eroare la crearea noului dosar.
    
    Nu aveţi drepturi pentru a scrie în destinaţie.

en: Error during search
ro: Eroare în timpul căutării

en: Error executing utility program '%s': %s
ro: Eroare la executarea programului utilitar '%s': %s

en: Error launching application
ro: Eroare la lansarea aplicaţiei

en: Error reading file index
ro: Eroare la citirea indexului de fişier

en: Error while copying to "%s".
    
    The destination disk is read-only.
ro: Eroare la copierea către "%s".
    
    Destinaţia este doar-citire.

en: Error while copying to "%s".
    
    There is not enough space on the destination.
ro: Eroare la copierea "%s".
    
    Nu este destul spaţiu la destinaţie.

en: Error while copying to "%s".
    
    You do not have permissions to write to this folder.
ro: Eroare la copierea către "%s".
    
    Nu aveţi drepturi de scriere în acest dosar.

en: Error while copying.
ro: Eroare la copiere.

en: Error while copying.
    
    "%s" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
ro: Eroare la Copiere.
    
    "%s" nu poate fi copiat deoarece nu aveţi drepturi să îl citiţi.

en: Error while creating link in "%s".
    
    There is not enough space on the destination.
ro: Eroare la crearea legăturii "%s".
    
    Nu este destul spaţiu la destinaţie.

en: Error while creating links in "%s".
    
    The destination disk is read-only.
ro: Eroare la crearea legăturilor în "%s".
    
    Destinaţia este doar-citire.

en: Error while creating links in "%s".
    
    You do not have permissions to write to this folder.
ro: Eroare la crearea legăturilor în "%s".
    
    Nu aveţi drepturi de scriere în acest dosar.

en: Error while deleting.
ro: Eroare la ştergere.

en: Error while deleting.
    
    "%s" cannot be deleted because it is on a read-only disk.
ro: Eroare la ştergere.
    
    "%s" nu poate fi şters deoarece este pe un disc doar-citire.

en: Error while deleting.
    
    "%s" cannot be deleted because you do not have permissions to modify its parent folder.
ro: Eroare la ştergere.
    
    "%s" nu poate fi şters deoarece nu aveţi drepturi să modificaţi dosarul părinte al său.

en: Error while linking.
ro: Eroare la crearea legăturii.

en: Error while moving items to "%s".
    
    The destination disk is read-only.
ro: Eroare la mutarea către "%s".
    
    Destinaţia este doar-citire.

en: Error while moving items to "%s".
    
    You do not have permissions to write to this folder.
ro: Eroare la mutarea către "%s".
    
    Nu aveţi drepturi de scriere în acest dosar.

en: Error while moving to "%s".
    
    There is not enough space on the destination.
ro: Eroare la mutarea "%s".
    
    Nu este destul spaţiu la destinaţie.

en: Error while moving.
ro: Eroare la mutare.

en: Error while moving.
    
    "%s" cannot be moved because it is on a read-only disk.
ro: Eroare la mutare.
    
    "%s" nu poate fi mutat deoarece este pe un disc doar-citire.

en: Error while moving.
    
    "%s" cannot be moved because it or its parent folder are contained in the destination.
ro: Eroare la mutare.
    
    "%s" nu poate fi mutat deoarece el sau dosarul părinte este conţinut în destinaţie.

en: Error while moving.
    
    "%s" cannot be moved because you do not have permissions to change it or its parent folder.
ro: Eroare la mutare.
    
    "%s" nu poate fi mutat deoarece nu aveţi drepturi să modificaţi dosarul părinte al său.

en: Error while moving.
    
    "%s" cannot be moved to the Trash because you do not have permissions to change it or its parent folder.
ro: Eroare la mutare.
    
    "%s" nu poate fi mutat la Gunoi deoarece nu aveţi drepturi să modificaţi dosarul părinte al său.

en: Every indexed file on your computer matches the criteria you selected. You can check the spelling on your selections or add more criteria to narrow your results.
ro: Fiecare fişier indexat de pe sistemul dvs. corespunde criteriului selectat. Puteţi verifica corectitudinea selecţiei sau adauga mai multe criterii pentru a fi mai selectiv.

en: Ext2 Linux Volume
ro: Volum Linux Ext2

en: Ext3 Linux Volume
ro: Volum Linux Ext3

en: F_onts
ro: F_onturi

en: Factory for Nautilus shell and file manager
ro: Fabrică pentru shell-ul şi administratorul de fişiere Nautilus

en: Factory for hardware view
ro: Fabrică pentru vizualizare hardware

en: Factory for text view
ro: Fabrică pentru vizualizare text

en: Failed to load image information
ro: Eşec la încărcarea informaţiilor imaginii

en: Fast searches are not available
ro: Căutări rapide nu sunt disponibile

en: Fast searches are not enabled on your computer
ro: Căutările rapide nu sunt disponibile pe calculatorul dvs.

en: Favorite
ro: Favorit

en: Favorite applications
ro: Aplicaţii favorite

en: Favorites
ro: Favorite

en: Fewer Options
ro: Mai puţine opţiuni

en: File "%s" already exists.
    
    Would you like to replace it?
ro: Fişierul "%s" există deja.
    
    Doriţi să-l înlocuiţi?

en: File Management
ro: Adminsitrare fişiere

en: File Management Preferences
ro: Preferinţe administrare fişiere

en: File Types and Programs
ro: Tipuri fişiere şi programe

en: File group:
ro: Grup fişier:

en: File name
ro: Nume fişier

en: File owner:
ro: Deţinător fişier:

en: Files copied:
ro: Fişiere copiate:

en: Files deleted:
ro: Fişiere şterse:

en: Files linked:
ro: Fişiere legate:

en: Files moved:
ro: Fişiere mutate:

en: Files thrown out:
ro: Fişiere aruncate:

en: Find
ro: Găseşte

en: Find Them!
ro: Găseşte-le!

en: Find:
ro: Caută:

en: Finishing Creating Links...
ro: Termin crearea legăturilor...

en: Finishing Move...
ro: Termin mutarea...

en: Floppy
ro: Dischetă

en: Format the selected volume
ro: Formatează volumul selectat.

en: Forward
ro: Înainte

en: Frame Text
ro: Încadrează text

en: From:
ro: De la:

en: Go To:
ro: Du-te la:

en: Go back a few pages
ro: Mergi înapoi câteva pagini

en: Go forward a number of pages
ro: Mergi înainte câteva pagini

en: Go to Nonexistent Location
ro: Mergi la locaţia inexistentă

en: Go to the Start Here folder
ro: Mergi la dosarul Începeţi aici

en: Go to the home location
ro: Mergi la locaţia Acasă

en: Go to the location specified by this bookmark
ro: Mergi la locaţia specificată de acest semn de carte

en: Go to the next visited location
ro: Mergi la locaţia vizitată următoare

en: Go to the previous visited location
ro: Mergi la locaţia vizitată precedentă

en: Go to the trash folder
ro: Mergi la dosarul Gunoi

en: Go up one level
ro: Un nivel mai sus

en: Group:
ro: Grup:

en: Hardware Device Volume
ro: Volum dispozitiv hardware

en: Hardware Overview
ro: Sumar hardware

en: Hardware Viewer
ro: Vizualizator hardware

en: Hardware view
ro: Vizualizare hardware

en: Highlight Alpha
ro: Alfa iluminare

en: History
ro: Istorie

en: History side pane
ro: Panou lateral Istorie

en: History side pane for Nautilus
ro: Panou lateral Istorie pentru Nautilus

en: Home
ro: Acasă

en: Home Folder
ro: Dosar Acasă

en: Hsfs CDROM Volume
ro: Volum CDROM Hsfs

en: ISO 9660 Volume
ro: Volum ISO 9660

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
ro: I_nclude o comandă Şterge care ignoră Gunoiul

en: Ice
ro: Gheaţă

en: Icon Captions
ro: Capturi iconuri

en: Icon View
ro: Vizualizare iconuri

en: Icons
ro: Iconuri

en: Icons Viewer
ro: Vizualizator iconuri

en: Image
ro: Imagine

en: Image Properties content view component
ro: Componentă pentru vizualizarea proprietăţilor imaginii

en: Images Only
ro: Doar imagini

en: Include in the menu for "%s" items
ro: Include în meniu pentru "%s" elemente

en: Include in the menu for "%s" only
ro: Include în meniu doar pentru "%s"

en: Indexed searches are not available
ro: Căutarea indexată nu este disponibilă

en: Indexing Status
ro: Stare indexare

en: Indexing is %d%% complete.
ro: Indexarea este %d%% completă.

en: Information
ro: Informaţie

en: International
ro: Internaţional

en: Is in the menu for "%s" items.
ro: Este în meniu pentru "%s" elemente.

en: Is in the menu for "%s".
ro: Este în meniu pentru "%s".

en: Is in the menu for all "%s" items.
ro: Este în meniu pentru toate "%s" elementele.

en: Is not in the menu for "%s" items.
ro: Nu este în meniu pentru "%s" elemente.

en: Is the default for "%s" items.
ro: Este implicit pentru "%s" elemente.

en: Is the default for "%s".
ro: Este implicit pentru "%s".

en: Is the default for all "%s" items.
ro: Este implicit pentru toate "%s" elementele.

en: Items %s
ro: Elemente %s

en: Items containing "medusa" in their names and that are folders
ro: Elemente conţinând "medusa" în numele lor şi care sunt dosare

en: Items containing "stuff" in their names
ro: Elemente conţinând "chestie" în numele lor

en: Items containing "stuff" in their names and that are regular files
ro: Elemente conţinând "chestie" în numele lor şi care sunt fişiere normale

en: Items containing "stuff" in their names, that are regular files and smaller than 2000 bytes
ro: Elemente conţinând "chestie" în numele lor şi care sunt fişiere normale şi mai mici decât 2000 octeţi

en: Items that are regular files
ro: Elemente care sunt fişiere normale

en: JFS Volume
ro: Volum JFS

en: Keep icons sorted by emblems in rows
ro: Păstrează iconurile sortate după embleme

en: Keep icons sorted by modification date in rows
ro: Păstrează iconurile sortate după data modificării

en: Keep icons sorted by name in rows
ro: Păstrează iconurile sortate după nume

en: Keep icons sorted by size in rows
ro: Păstrează iconurile sortate după mărime

en: Keep icons sorted by type in rows
ro: Păstrează iconurile sortate după tip

en: Last changed:
ro: Ultima schimbare:

en: Leaf
ro: Frunză

en: Leave icons wherever they are dropped
ro: Lasă iconurile unde sunt puse

en: Lemon
ro: Lămâie

en: Light Info Color
ro: Culoare info deschisă

en: Link target:
ro: Ţinta legăturii:

en: Linking
ro: Leg

en: Linux Documentation Project
ro: Proiectul de Documentare Linux

en: Linux Resources
ro: Resurse GNU/Linux

en: List
ro: Listă

en: List View
ro: Vizualizare listă

en: List Viewer
ro: Vizualizator listă

en: Loading...
ro: Încarc...

en: Local Files Only
ro: Doar fişiere locale

en: Local Images Only
ro: Doar imagini locale

en: Location _Bar
ro: _Bara locaţie

en: Location:
ro: Locaţie:

en: Look Up Selected Text in Dictionary
ro: Caută textul selectat în dicţionar

en: Look up the selected text in the Merriam-Webster dictionary
ro: Caută textul selectat în dicţionarul Merriam-Webster

en: MIME type
ro: tip MIME

en: MIME type:
ro: Tip MIME

en: MSDOS Volume
ro: Volum MSDOS

en: Ma_ke Link
ro: Creează legătură

en: Ma_ke Links
ro: Creează legături

en: MacOS Volume
ro: Volum MacOS

en: Mail
ro: Poştă

en: Make the selected icon stretchable
ro: Fă iconul selectat să poată fi întins

en: Manually
ro: Manual

en: Medi_a Properties
ro: Proprietăţi media

en: Minix Volume
ro: Volum minix

en: Mo_ve to Trash
ro: Mută la _Gunoi

en: Modified:
ro: Modificat:

en: Modify "%s"
ro: Modifică "%s"

en: More Options
ro: Mai multe opţiuni

en: More Than One Image
ro: Mai mult de o imagine

en: Mount Error
ro: Eroare la montare

en: Mount or unmount disks
ro: Montează sau demontează discuri

en: Move each selected item to the Trash
ro: Mută elementele selectate la Gunoi

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command
ro: Mută sau copie fişierele selectate anterior printr-o comandă Taie sau Lipeşte

en: Moving
ro: Mut

en: Moving files
ro: Mut fişierele

en: Moving files to the Trash
ro: Mut fişierele la gunoi

en: Mud
ro: Noroi

en: NFS Network Volume
ro: Volum reţea NFS

en: Name
ro: Nume

en: Nautilus Emblem side pane
ro: Panou lateral Embleme

en: Nautilus Emblem view
ro: Vizualizare Embleme

en: Nautilus Image Properties view
ro: Vizualizare proprietăţi imagine

en: Nautilus Tree side pane
ro: Panou lateral Arbore

en: Nautilus Tree view
ro: Vizualizare Arbore

en: Nautilus cannot display "%s".
ro: Nautilus nu poate afişa locaţia "%s".

en: Nautilus component adapter factory
ro: Fabrica de adaptoare componente Nautilus

en: Nautilus factory
ro: Fabrică Nautilus

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list
ro: Componentă Nautilus care arată o listă defilabilă

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list for search results
ro: Componentă Nautilus care arată o listă defilabilă pentru rezulatele căutării

en: Nautilus file manager component that shows a two-dimensional icon space
ro: Componentă Nautilus care arată un spaţiu bidimensional pentru iconuri

en: Nautilus file manager component that shows icons on the desktop
ro: Componentă Nautilus care arată iconuri pe desktop

en: Nautilus file manager desktop icon view
ro: Vizualizare iconuri desktop Nautilus

en: Nautilus file manager icon view
ro: Vizualizare iconuri Nautilus

en: Nautilus file manager list view
ro: Vizualizare listă Nautilus

en: Nautilus file manager search results list view
ro: Vizualizare listă rezulate căutare Nautilus

en: Nautilus found more search results than it can display. Some matching items will not be displayed.
ro: Nautilus a găsit mai multe rezultate decât poate afişa. Unele elemente nu vor fi afişate.

en: Nautilus has no installed viewer capable of displaying "%s".
ro: Nautilus nu are instalat un vizualizor capabil să afişeze "%s".

en: Nautilus is a graphical shell for GNOME that makes it easy to manage your files and the rest of your system.
ro: Nautilus este un shell grafic pentru GNOME ce uşurează administrarea fişierelor şi sistemului dvs.

en: Nautilus is searching your disks for trash folders.
ro: Nautilus caută discurile dvs pentru dosare gunoi.

en: Nautilus metafile factory
ro: Fabrică metafişier Nautilus

en: Nautilus shell
ro: Shell Nautilus

en: Nautilus shell operations that can be done from subsequent command-line invocations
ro: Operaţii shell Nautilus care pot fi făcute din invocari ale liniei de comandă

en: Nautilus was unable to mount the floppy drive. The floppy is probably in a format that cannot be mounted.
ro: Nautilus nu a putut monta discheta. Probabil discheta este într-un format care nu poate fi montat.

en: Nautilus was unable to mount the floppy drive. There is probably no floppy in the drive.
ro: Nautilus nu a putut monta discheta. Probabil nu se află nici o dischetă înăuntru.

en: Nautilus was unable to mount the selected floppy drive.
ro: Nautilus nu a putut monta discheta selectat.

en: Nautilus was unable to mount the selected volume.
ro: Nautilus nu a putut monta volumul selectat.

en: Nautilus was unable to mount the selected volume. The volume is probably in a format that cannot be mounted.
ro: Nautilus nu a putut monta volumul selectat. Probabil volumul este într-un format care nu poate fi montat.

en: Nautilus was unable to mount the volume. There is probably no media in the device.
ro: Nautilus nu a putut monta volumul. Probabil nu se află nici un mediu înăuntru.

en: Nautilus was unable to unmount the selected volume.
ro: Nautilus nu a putut demonta volumul selectat.

en: Network Servers
ro: Servere reţea

en: Never
ro: Niciodată

en: New
ro: Nou

en: New L_auncher
ro: L_ansator nou

en: New Server
ro: Server nou

en: New T_erminal
ro: T_erminal nou

en: New _Window
ro: _Fereastră nouă

en: News and Media
ro: Ştiri şi media

en: No Application Associated
ro: Nici o aplicaţie asociată

en: No Viewers Available
ro: Nici un vizualizator disponibil

en: No bookmarks defined
ro: Nici un semn de carte definit

en: No viewers are available for "%s".
ro: Nici un vizualizator nu este disponibil pentru "%s".

en: None of the files could be added as emblems because they did not appear to be valid images.
ro: Niciunul din fişiere n-a putut fi adăugat ca emblemă deoarece nu păreau a fi imagini valide.

en: Normal Si_ze
ro: Mărime normală

en: Not an Image
ro: Nu este imagine

en: Notes
ro: Note

en: Notes side pane
ro: Panou lateral Note

en: Notes side pane for Nautilus
ro: Panou lateral Note pentru Nautilus

en: Number view:
ro: Vizualizare număr:

en: Numbers
ro: Numere

en: Once a day your files and text content are indexed so your searches are fast.  Your files are currently being indexed.
ro: Odată pe zi fişierele şi textul dvs. sunt indexate pentru a mări viteza căutărilor. Fişierele dvs. sunt indexate acum.

en: One of the sidebar panels encountered an error and can't continue. Unfortunately I couldn't tell which one.
ro: Unul din panourile laterale a a avut o eroare şi nu poate continua.

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
ro: Creează ferestre doar pentru URI-urile specificate.

en: Opacity of the highlight for selected icons
ro: Opacitatea iluminării pentru iconurile selectate

en: Opacity of the selection box
ro: Opacitatea cutiei de selecţie

en: Open %d Windows?
ro: Deschide %d ferestre?

en: Open Wit_h
ro: Deschide _cu

en: Open _in %d New Windows
ro: Deschide în %d ferestre noi

en: Open _in New Window
ro: Deschide în fereastră nouă

en: Open _in This Window
ro: Deschide _în această fereastră

en: Open a new GNOME terminal window
ro: Deschide o nouă fereatră cu terminalul GNOME

en: Open another Nautilus window for the displayed location
ro: Deschide altă fereastră Nautilus pentru locaţia afişată

en: Open each selected item in a new window
ro: Deschide fiecare element selectat într-o fereastră nouă

en: Open the selected item in this window
ro: Deschide elementele selectate în această fereastră

en: Open with %s
ro: Deschide cu %s

en: Open with Other Application
ro: Deschide cu altă aplicaţie

en: Open with Other Viewer
ro: Deschide cu alt vizualizator

en: Open with...
ro: Deschide cu...

en: Opening "%s"
ro: Deschid "%s"

en: Other _Application...
ro: Altă _Aplicaţie...

en: Other _Viewer...
ro: Alt _Vizualizator...

en: Others:
ro: Alţii:

en: Owner:
ro: Deţinător:

en: Package
ro: Pachet

en: Paste the text stored on the clipboard
ro: Copiază textul din memorie

en: Patterns:
ro: Modele:

en: Pcfs Solaris Volume
ro: Volum Solaris Pcfs

en: Perform a quick set of self-check tests.
ro: Efectuează o suită rapidă de auto-testări.

en: Permissions
ro: Permisii

en: Pictures
ro: Poze

en: Prefere_nces
ro: _Preferinţe

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste Files command
ro: Pregăteşte fişierele selectate pentru a fi copiate cu comanda Lipeşte

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste Files command
ro: Pregăteşte fişierele selectate pentru a fi mutate cu comanda Lipeşte

en: Preparing To Copy...
ro: Pregătire pentru a copia...

en: Preparing To Move...
ro: Pregătire pentru a muta...

en: Preparing to Create Links...
ro: Pregătire pentru a crea legături...

en: Preparing to Delete files...
ro: Pregătire pentru a şterge fişierele...

en: Preparing to Empty the Trash...
ro: Pregătire pentru a goli gunoiul...

en: Preparing to Move to Trash...
ro: Pregătire pentru a muta la gunoi...

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Preview _sound files:
ro: Previzualizare fişiere _sunet

en: Print
ro: Tipăreşte

en: Produces metafile objects for accessing Nautilus metadata
ro: Produce obiecte metafişiere pentru a accesa meta-datele Nautilus

en: Prot_ect
ro: Prot_ejează

en: Protect the selected volume
ro: Protejează volumul selectat.

en: Quit Nautilus.
ro: Ieşi din Nautilus

en: Re_versed Order
ro: Ordine inversă

en: Redo Edit
ro: Repetă editarea

en: Redo the edit
ro: Repetă editarea

en: ReiserFS Linux Volume
ro: Volum Linux ReiserFS

en: Reload
ro: Reîncarcă

en: Remove
ro: Elimină

en: Remove the selected text without putting it on the clipboard
ro: Elimină textul selectat fără a-l pune în memorie

en: Rename
ro: Redenumeşte

en: Rename Emblem
ro: Redenumeşte emblema

en: Rename selected item
ro: Redenumeşte elementul selectat

en: Renaming "%s" to "%s".
ro: Renumesc "%s" la "%s".

en: Renaming Error
ro: Eroare la renumire

en: Replace
ro: Înlocuieşte

en: Replace All
ro: Înlocuieşte pe toate

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
ro: Repoziţionează iconurile să încapă mai bine în fereastră

en: Reset View to _Defaults
ro: Resetează vizualizarea la setările implicite

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
ro: Resetează ordinea sortării şi nivelul de mărire pentru a se potrivi cu preferinţele

en: Restart Nautilus.
ro: Reporneşte Nautilus.

en: Restore Icon's Original Si_ze
ro: Restaurea_ză mărimea originală a iconului

en: Restore Icons' Original Si_zes
ro: Restaurea_ză mărimile iniţiale ale iconurilor

en: Restore each selected icon to its original size
ro: Restaurează fiecare icon selectat la mărimea iniţială

en: Retry
ro: Reîncearcă

en: Reveal each selected item in its original folder
ro: Arată fiecare element selectat în dosarul său original

en: Reveal in %d _New Windows
ro: Descoperă în %d ferestre noi

en: Reveal in New Window
ro: Arată în fereastră nouă

en: Root Volume
ro: Volum root

en: Run "%s" on any selected items
ro: Rulează "%s" pe orice elemente selectate

en: Run in _Terminal
ro: Rulează în _terminal

en: Run or Display?
ro: Rulează sau vizualizează

en: Run or manage scripts from ~/Nautilus/scripts
ro: Rulează sau setează scripturile din ~/Nautilus/scripts

en: Save
ro: Salvează

en: Search Google for Selected Text
ro: Caută Google pentru textul selectat

en: Search List
ro: Listă căutare

en: Search Results
ro: Rezultate căutare

en: Search Service Not Available
ro: Serviciul de căutare nu este disponibil

en: Search for files by file name and file properties
ro: Caută fişiere după nume şi proprietăţi

en: Search for files by file name only
ro: Caută fişiere doar după nume

en: Search for items that are too new
ro: Caută elemente care sunt prea noi

en: Search results may not include items modified after %s, when your drive was last indexed.
ro: Rezulatele căutării pot să nu includă elemente modificate dupa %s, când drive-ul dvs. a fost indexat.

en: Search this computer for files
ro: Caută fişiere acest computer

en: Searching Disks
ro: Caut discurile

en: Searching Unavailable
ro: Căutarea nu este disponibilă

en: Select A Category:
ro: Selectează o categorie:

en: Select _All
ro: Selecte_ază tot

en: Select _All Files
ro: Selectează _toate fişierele

en: Select a color to add
ro: Selectaţi o culoare pentru adăugare

en: Select all items in this window
ro: Selectează toate elementele din această fereastră

en: Select all the text in a text field
ro: Selectează tot textul într-un câmp text

en: Select an icon:
ro: Selectează un icon:

en: Select an image file for the new emblem:
ro: Selectează un fişier imagine pentru emblema nouă:

en: Select an image file to add as a pattern
ro: Selectaţi un fişier imagine pentru a fi folosit ca şablon

en: Selection Box Alpha
ro: Alfa cutiei de selecţie

en: Selection Box Color
ro: Culoarea cutiei de selecţie

en: Server Settings
ro: Setări server

en: Services
ro: Servicii

en: Set _user ID
ro: Setează ID _utilizator

en: Set as _Background
ro: Setează ca fundal

en: Set as background for _all folders
ro: Setează ca fundal pentru to_ate dosarele

en: Set as background for _this folder
ro: Foloseşte ca fundal pentru aces_t dosar

en: Set gro_up ID
ro: Setează ID _grup

en: Set the zoom level of the current view
ro: Setează nivelul de zoom al vizualizării curente

en: Show %s
ro: Arată %s

en: Show Indexing Status
ro: Arată starea indexării

en: Show _Indexing Status
ro: Arată starea _indexării

en: Show _only folders
ro: Arată d_oar dosarele

en: Show _thumbnails:
ro: Arată _miniaturi:

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
ro: Arată o fereastră care vă lasă să setaţi fundalul desktop-ului

en: Show hidden and _backup files
ro: Arată fişierele _ascunse şi de copiile de siguranţă

en: Show media properties for the selected volume
ro: Arată proprietăţile media ale volumului selectat

en: Show status of indexing used when searching
ro: Arată starea indexării folosite când se efectuează căutarea

en: Show te_xt in icons:
ro: Arată te_xt în iconuri:

en: Show the contents at the normal size
ro: Afişează conţinutul la mărime normală

en: Show the contents in less detail
ro: Arată conţinutul cu mai puţin detaliu

en: Show the contents in more detail
ro: Arată conţinutul cu mai mult detaliu

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
ro: Arată dosarul care conţine scripturile ce apar în acest meniu

en: Side Pane
ro: Panou lateral

en: Size
ro: Mărime

en: Size:
ro: Mărime:

en: Skip
ro: Sări

en: Sky
ro: Cer

en: Solaris/BSD Volume
ro: Volum Solaris/BSD

en: Some of the files could not be added as emblems because they did not appear to be valid images.
ro: Unele din fişiere n-au putut fi adăugate ca embleme deoarece nu păreau a fi imagini valide.

en: Sorry, but "%s" is not a valid file name.
ro: Îmi pare rău, dar "%s" nu este un nume valid de fişier.

en: Sorry, but '%s' is not a usable image file!
ro: Îmi pare rău, dar '%s' nu este o imagine!

en: Sorry, but emblem %s couldn't be deleted.
ro: Îmi pare rău, dar emblema %s nu a putut fi ştearsă.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
ro: Îmi pare rău, dar cuvintele cheie ale emblemelor pot conţine decât litere, spaţii şi numere.

en: Sorry, but pattern %s couldn't be deleted.
ro: Îmi pare rău, dar %s nu a putut fi şters.

en: Sorry, but the Medusa search service is not available because it is not installed.
ro: Îmi pare rău, dar serviciul de căutare Medusa nu este disponibil pentru că nu a fost instalat.

en: Sorry, but the medusa search service is not available.
ro: Îmi pare rău, dar serviciul medusa nu este disponibil.

en: Sorry, but the pattern %s couldn't be installed.
ro: Îmi pare rău, dar tapetul %s nu a putut fi instalat.

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".  Please choose a different name for it.
ro: Îmi pare rău, dar există deja o emblemă numită "%s". Vă rog să alegeţi un nume diferit.

en: Sorry, but you can't execute commands from a remote site due to security considerations.
ro: Îmi pare rău, dar nu puteţi rula comenzi dintr-un site la distanţă din motive de securitate.

en: Sorry, but you can't replace the reset image.
ro: Îmi pare rău,

en: Sorry, but you did not supply a valid file name.
ro: Îmi pare rău, dar nu aţi introdus un nume valid de fişier.

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
ro: Îmi pare rău, dar trebuie să specificaţi un nume cheie.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
ro: Îmi pare rău, dar trebuie să specificaţi un nume pentru culoare

en: Sorry, couldn't change the group of "%s".
ro: Îmi pare rău, n-am putut schimba grupul lui "%s".

en: Sorry, couldn't change the owner of "%s".
ro: Îmi pare rău, n-am putut schimba deţinătorul lui "%s".

en: Sorry, couldn't change the permissions of "%s".
ro: Îmi pare rău, n-am putut schimba drepturile lui "%s".

en: Sorry, couldn't display all the contents of "%s".
ro: Îmi pare rău, nu am putut afişa conţinutul lui "%s"

en: Sorry, couldn't rename "%s" to "%s".
ro: Îmi pare rău, n-am putut renumi "%s" la "%s"

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
ro: Îmi pare rău, n-am putu salva numele personalizat al emblemei.

en: Sorry, unable to save custom emblem.
ro: Îmi pare rău, nu pot salva emblema personalizată.

en: Sort _folders before files
ro: Dosarele înaintea _fişierelor

en: Sort in _reverse
ro: Sortează în o_rdine inversă

en: Sound
ro: Sunet

en: Special flags:
ro: Opţiuni speciale:

en: St_atusbar
ro: Bara status

en: Start Here
ro: Începeţi aici

en: Stop loading this location
ro: Încetează încărcarea locaţiei curente

en: Str_etch Icon
ro: Întind_e iconul

en: SuperMount Volume
ro: Volum SuperMount

en: Switch
ro: Schimbă

en: Switch to Manual Layout?
ro: Schimb la aranjare manuală?

en: System Settings
ro: Setări sistem

en: System Volume
ro: Volum sistem

en: Text Viewer
ro: Vizualizator text

en: Text view
ro: Vizualizare text

en: Text view factory
ro: Fabrică vizualizare text

en: Text view:
ro: Vizualizare text:

en: The %d selected items cannot be moved to the Trash. Do you want to delete them immediately?
ro: Elementele selectate %d nu pot fi mutate la gunoi. Doriţi să le ştergeţi imediat?

en: The %d selected items will be copied if you select the Paste Files command
ro: Cele %d elemente selectate vor fi copiate dacă selectaţi comanda Lipeşte fişiere

en: The %d selected items will be moved if you select the Paste Files command
ro: Cele %d elemente selectate vor fi mutate dacă selectaţi comanda Lipeşte fişiere

en: The %s sidebar panel encountered an error and can't continue. If this keeps happening, you might want to turn this panel off.
ro: Panoul lateral %s a a avut o eroare şi nu poate continua. Dacă continuă să se întâmple, poate veţi dori să dezactivaţi acest panou.

en: The %s view encountered an error and can't continue. You can choose another view or go to a different location.
ro: Vizualizarea %s a avut o eroare şi nu poate continua. Puteţi alege altă vizualizare sau să mergeţi la o locaţie diferită.

en: The %s view encountered an error while starting up.
ro: Vizualizarea %s a avut o eroare la pornire.

en: The Trash must remain on the desktop.
ro: Coşul de gunoi trebuie să rămână pe desktop.

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
ro: Fişierul tras nu pare a fi o imagine validă.

en: The dragged text was not a valid file location.
ro: Textul tras nu a fost o locaţie validă.

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
ro: Fişierul '%s' nu pare a fi o imagine validă.

en: The file that you dropped is not an image.  You can only use local images as custom icons.
ro: Fişierul tras nu este o imagine. Puteţi folosi doar fişiere imagine locale pentru iconuri personalizate.

en: The file that you dropped is not local.  You can only use local images as custom icons.
ro: Fişierul tras nu este local. Puteţi folosi doar fişiere locale pentru iconuri personalizate.

en: The folder "%s" contains more files than Nautilus can handle. Some files will not be displayed.
ro: Dosarul "%s" conţine mai multe fişiere decât capacitatea lui Nautilus. Unele fişiere Nu vor fi afişate.

en: The location "%s" does not exist. Do you want to remove any bookmarks with this location from your list?
ro: Locaţia "%s" nu mai există. Doriţi să eliminaţi semnele de carte cu această locaţie din lista dvs.?

en: The location "%s" no longer exists.
ro: Locaţia "%s" nu mai există.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
ro: Numele "%s" este deja folosit în acest dosar. Vă rog să alegeţi alt nume.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
ro: Numele "%s" nu este valid deoarece conţine caracterul "/". Vă rog alegeţi alt nume.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
ro: Numele "%s" nu este valid. Vă rog alegeţi alt nume.

en: The permissions of "%s" could not be determined.
ro: Drepturile lui "%s" nu au putut fi determinate.

en: The search you have selected is newer than the index on your system.  The search will return no results right now.  You can create a new  index by running "medusa-indexd" as root on the command line.
ro: Căutarea selectată este mai nouă decât indexul de pe sistemul dvs. Căutarea nu va returna nici un rezultat acum. Puteţi crea un index nou rulând "medusa-indexd" ca root în linia de comandă.

en: The selection rectangle
ro: Dreptunghiul de selecţie

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
ro: "%s" nu există în acest dosar. Poate a fost şters sa mutat recent?

en: There is no application associated with "%s".
ro: Nu este nici o aplicaţie asociată cu "%s".

en: There is no index of your files right now.
ro: Nu există nici un index al fişierelor dvs. acum.

en: There is nothing on the clipboard to paste.
ro: Nu este nimic în memorie pentru a fi lipit.

en: There was an error displaying help: 
    %s
ro: A fost o eroare la afişarea ajutorului: 
    %s

en: There was an error displaying help: %s
ro: A fost o eroare la afişarea ajutorului: %s

en: There was an error launching the application.
    
    Details:
ro: A fost o eroare la lansarea aplicaţiei.
    
    Detalii:

en: This folder uses automatic layout. Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them?
ro: Acest dosar foloseşte o aranjare automată. Doriţi să schimbaţi la aranjare manuală şi să lăsaţi elementele unde le-aţi dat drumul?

en: This folder uses automatic layout. Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them? This will clobber the stored manual layout.
ro: Acest dosar foloseşte o aranjare automată. Doriţi să schimbaţi la aranjare manuală şi să lăsaţi elementele unde le-aţi dat drumul? Aceasta va suprascrie aranjarea curentă.

en: This folder uses automatic layout. Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it?
ro: Acest dosar foloseşte o aranjare automată. Doriţi să schimbaţi la aranjare manuală şi să lăsaţi elementul unde i-aţi dat drumul?

en: This folder uses automatic layout. Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it? This will clobber the stored manual layout.
ro: Acest dosar foloseşte o aranjare automată. Doriţi să schimbaţi la aranjare manuală şi să lăsaţi elementul unde i-aţi dat drumul? Aceasta va suprascrie aranjarea curentă.

en: This is a placeholder for the CPU page.
ro: Acesta este un loc pentru pagina CPU.

en: This is a placeholder for the IDE page.
ro: Acesta este un loc pentru pagina IDE.

en: This is a placeholder for the RAM page.
ro: Acesta este un loc pentru pagina RAM.

en: This is the default theme for Nautilus.
ro: Aceasta este tema implicită pentru Nautilus.

en: This link can't be used, because it has no target. Do you want to move this link to the Trash?
ro: Aceată legătură nu poate fi folosită deoarece nu are ţintă. Doriţi să o mutaţi la Gunoi?

en: This link can't be used, because its target "%s" doesn't exist. Do you want to move this link to the Trash?
ro: Aceată legătură nu poate fi folosită deoarece ţinta sa "%s" nu există. Doriţi să o mutaţi la Gunoi?

en: This theme uses photo-realistic folders.
ro: Foloseşte dosare foto-realistice.

en: This will open %d separate windows. Are you sure you want to do this?
ro: Aceasta va deschide %d ferestre separate. Sunteţi sigur(ă)?

en: To do a content search, Find requires an index of the content on your system.  No index is available right now.  You can create an index by running "medusa-indexd" as root on the command line.  Until a complete index is available, content searches cannot be performed.
ro: Pentru a face o căutare după conţinut este nevoie de un index al fişierelor de pe sistemul dvs. Acest index nu este disponibil. Puteţi crea un index rulând "medusa-indexd" ca root

en: To do a content search, Find requires an index of the content on your system.  Your computer is currently creating that index.  Content searches will be available when the index is complete.
ro: Pentru a face o căutare după conţinut este nevoie de un index al fişierelor de pe sistemul dvs. Acest index este creat acum.

en: To do a content search, Find requires an index of the files on your system.  Find can't access your index right now.
ro: Pentru a face o căutare după conţinut este nevoie de un index al fişierelor de pe sistemul dvs. Acest index nu poate fi accesat acum.

en: To do a fast search, Find requires an index of the files on your system.  Find can't access your index right now so a slower search will be performed that doesn't use the index.
ro: Pentru a face o căutare rapidă este nevoie de un index al fişierelor de pe sistemul dvs. Acest index nu poate fi accesat acum astfel că se va face o căutare mai înceată.

en: To do a fast search, Find requires an index of the files on your system.  No index is available right now. You can create an index by running "medusa-indexd" as root on the command line.  Until a complete index is available, searches will take several minutes.
ro: Pentru a face o căutare rapidă este nevoie de un index al fişierelor de pe sistemul dvs. Acest index nu este disponibil. Puteţi crea un index rulând "medusa-indexd" ca root

en: To do a fast search, Find requires an index of the files on your system.  Your computer is currently creating that index.   Because Find cannot use an index, this search may take several minutes.
ro: Pentru a face o căutare rapidă este nevoie de un index al fişierelor de pe sistemul dvs. Acest index este creat acum.

en: To do a fast search, Find requires an index of the files on your system. Your system administrator has disabled fast search on your computer, so no index is available.
ro: Pentru a face o căutare rapidă este nevoie de un index al fişierelor de pe sistemul dvs. Acest index nu este disponibil deoarece administratorul sistemului dvs. a dezactivat căutările rapide.

en: To:
ro: Către:

en: Toggle using a tighter layout scheme
ro: Comută folosirea unei scheme de aranjare mai strânsă

en: Too Many Files
ro: Prea multe fişiere

en: Too Many Matches
ro: Prea multe potriviri

en: Trash
ro: Gunoi

en: Tree
ro: Arbore

en: Try to fit in window
ro: Încearcă încadrarea în fereastră

en: Type
ro: Tip

en: Type:
ro: Tip:

en: URI currently displayed
ro: URI-ul afişat curent

en: Udfs Solaris Volume
ro: Volum Solaris Udfs

en: Unable to replace file.
ro: Nu pot înlocui fişierul

en: Undo Edit
ro: Refă editarea

en: Undo the edit
ro: Refă editarea

en: Undo the last text change
ro: Refă ultima schimbare de text

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unknown GnomeVFSXferProgressStatus %d
ro: GnomeVFSXferProgressStatus necunoscut %d

en: Unmount Error
ro: Eroare la demontare

en: Unmount the selected volume
ro: Demontează volumul selectat

en: Up
ro: Sus

en: Uptime is %d days, %d hours, %d minutes
ro: Timpul de activitate (uptime) este de %d zile, %d ore, %d minute

en: Use "%s" to open the selected item
ro: Foloseşte "%s" pentru a deschide elementul selectat

en: Use Google to search the web for the selected text
ro: Foloseşte Google pentru a căuta pe web textul selectat

en: Use _Default Background
ro: Foloseşte fun_dalul implicit

en: Use _manual layout
ro: Foloseşte aranjare _manuală

en: Use as default for "%s" items
ro: Foloseşte ca implicit pentru "%s" elemente

en: Use as default for "%s" only
ro: Foloseşte ca implicit doar pentru "%s"

en: Use the Courier Font
ro: Foloseşte fontul Courier

en: Use the Fixed Font
ro: Foloseşte fontul Fixat

en: Use the GTK System Font
ro: Foloseşte fontul Sistem GTK

en: Use the Helvetica Font
ro: Foloseşte fontul Helvetica

en: Use the Lucida Font
ro: Foloseşte fontul Lucida

en: Use the Times Font
ro: Foloseşte fontul Times

en: Use the default background for this location
ro: Foloseşte fundalul implicit pentru această locaţie

en: Use the default desktop background
ro: Foloseşte fun_dalul implicit al desktop-ului

en: Uses manila folders and gray-green backgrounds.
ro: Foloseşte dosare galbene şi fundal gri-verde

en: View Failed
ro: Vizualizarea a eşuat

en: View _new folders using:
ro: Vizualizează dosare _noi folosind:

en: View as %s
ro: Vizualizează ca %s

en: View as Hardware
ro: Vizualizează ca Hardware

en: View as Icons
ro: Vizualizează ca iconuri

en: View as List
ro: Vizualizează ca listă

en: View as Text
ro: Vizualizează ca text

en: View as _Icons
ro: Vizualizează ca _iconuri

en: View as _List
ro: Vizualizează ca _listă

en: View as...
ro: Vizualizează ca...

en: View in Multiple Windows?
ro: Vizualizează ferestre multiple?

en: View of the current file or folder
ro: Vizualizarea fişierului sau dosarului curent

en: View or modify the properties of each selected item
ro: Vizualizează sau modifică proprietăţile fiecărui element selectat

en: View your home folder in the Nautilus file manager
ro: Vizualizaţi dosarul dvs. Acasă în Nautilus

en: View your network servers in the Nautilus file manager
ro: Vizualizează serverele de reţea în Nautilus

en: Views
ro: Vizualizări

en: Web Services
ro: Servicii web

en: When Fast Search is enabled, Find creates an index to speed up searches.  Fast searching is not enabled on your computer, so you do not have an index right now.
ro: Când Căutarea rapidă este activată se creează un index pentru a mări viteza căutărilor. Căutarea rapidă nu este activată pe acest calculator, deci nu aveţi indexul în prezent.

en: Where
ro: Unde

en: White
ro: Alb

en: Windows NT Volume
ro: Volum Windows NT

en: Windows Shared Volume
ro: Volum Windows partajat

en: Windows VFAT Volume
ro: Volum Windows VFAT

en: XFS Linux Volume
ro: Volum Linux XFS

en: XIAFS Volume
ro: Volum XIAFS

en: Xenix Volume
ro: Volum Xenix

en: You are not the owner, so you can't change these permissions.
ro: Nu sunteţi deţinătorul, nu puteţi schimba drepturile

en: You can configure which programs are offered for which file types in the File Types and Programs dialog.
ro: Puteţi configura ce programe sunt oferite pentru care tipuri de fişiere în dialogul Tipuri de fişiere şi programe.

en: You can't assign more than one custom icon at a time! Please drag just one image to set a custom icon.
ro: Nu puteţi atribui mai mult de un icon personalizat la un moment dat! Vă rog trageţi doar o singură imagine pentru a seta un icon personalizat.

en: You cannot copy a file over itself.
ro: Nu puteţi copia un fişier in el însuşi.

en: You cannot copy a folder into itself.
ro: Nu puteţi copia un dosar in el însuşi.

en: You cannot copy items into the Trash.
ro: Nu puteţi copia elemente la gunoi.

en: You cannot copy the Trash.
ro: Nu puteţi copia gunoiul.

en: You cannot copy this trash folder.
ro: Nu puteţi copia acest dosar din gunoi.

en: You cannot move a folder into itself.
ro: Nu puteţi muta un dosar in el însuşi.

en: You cannot move this trash folder.
ro: Nu puteţi muta acest dosar din gunoi.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
ro: Nu aveti permisiunile necesare pentru a schimba grupul lui "%s".

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
ro: Nu aveti permisiunile necesare pentru a renumi "%s".

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
ro: Nu aveţi drepturile necesare pentru a vizualiza conţinutul lui "%s".

en: You must log in to access "%s".
    
    %s
ro: Trebuie să vă logaţi pentru a accesa "%s".
    
    %s

en: Your HTTP Proxy requires you to log in.
ro: Proxy-ul dvs. HTTP cere să faceţi login.

en: Your files were last indexed at %s
ro: Fişierele dvs. au fost indexate ultima oară la %s

en: Your index files are available but the Medusa search daemon, which handles index requests, isn't running.  To start this program, log in as root and enter this command at the command line:
    
    medusa-searchd
ro: Indexul dvs. este disponibil, dar daemonul de căutare Medusa nu rulează. Pentru a porni acest program, rulaţi comanda "medusa-searchd" ca root.

en: Your password will be transmitted encrypted.
ro: Parola dvs. va fi transmisă criptată.

en: Your password will be transmitted unencrypted.
ro: Parola dvs. va fi transmisă necriptată.

en: Zip Drive
ro: Drive zip

en: Zoom In
ro: Măreşte

en: Zoom Out
ro: Micşorează

en: Zoom _In
ro: Măreşte

en: Zoom _Out
ro: Micşorează

en: Zoom to Fit
ro: Zoom până la încadrare

en: [Items ]containing "%s" in their names
ro: conţinând "%s" în numele lor

en: [Items ]containing one of the words "%s"
ro: conţinând unul din cuvintele "%s"

en: [Items ]ending with %s
ro: terminându-se cu "%s"

en: [Items ]larger than %s bytes
ro: mai mari de %s octeţi

en: [Items ]marked with "%s"
ro: marcate cu "%s"

en: [Items ]matching the file pattern "%s"
ro: care se potrivesc măştii de fişiere "%s"

en: [Items ]matching the regular expression "%s"
ro: care se potrives expresiei regulate "%s"

en: [Items ]modified after %s
ro: modificate după %s

en: [Items ]modified before %s
ro: modificate înainte de %s

en: [Items ]modified on %s
ro: modificate pe %s

en: [Items ]modified today
ro: modificate astăzi

en: [Items ]modified within a month of %s
ro: modificate într-o lună de la %s

en: [Items ]modified within a week of %s
ro: modificate într-o săptămâna de la %s

en: [Items ]modified yesterday
ro: modificate ieri

en: [Items ]not containing "%s" in their names
ro: care nu conţin "%s" în numele lor

en: [Items ]not marked with "%s"
ro: nemarcate cu "%s"

en: [Items ]not modified on %s
ro: nemodificate pe %s

en: [Items ]not owned by "%s"
ro: nedeţinute de "%s"

en: [Items ]of %s bytes
ro: de %s octeţi

en: [Items ]owned by "%s"
ro: deţinute de "%s"

en: [Items ]smaller than %s bytes
ro: mai mici decât %s octeţi

en: [Items ]starting with "%s"
ro: începând cu "%s"

en: [Items ]that are %s
ro: care sunt %s

en: [Items ]that are not %s
ro: care nu sunt %s

en: [Items ]with all the words "%s"
ro: cu toate cuvintele "%s"

en: [Items ]with owner UID "%s"
ro: cu IDul deţinătorului "%s"

en: [Items ]with owner UID other than "%s"
ro: cu IDul deţinătorului altul decât "%s"

en: [Items ]without all the words "%s"
ro: fără toate cuvintele "%s"

en: [Items ]without any of the words "%s"
ro: fără oricare din cuvintele "%s"

en: [Items larger than 400K] and [without all the words "apple orange"]
ro:  şi

en: [Items larger than 400K], [owned by root and without all the words "apple orange"]
ro: ,

en: [Items that are ]applications
ro: aplicaţii

en: [Items that are ]folders
ro: dosare

en: [Items that are ]music
ro: muzică

en: [Items that are ]regular files
ro: fişiere normale

en: [Items that are ]text files
ro: fişiere text

en: _About
ro: _Despre

en: _Add Bookmark
ro: _Adaugă semn de carte

en: _Add a New Color...
ro: Adaugă o _culoare nouă...

en: _Add a New Emblem...
ro: Adaugă o _emblemă nouă...

en: _Add a New Pattern...
ro: _Adaugă un model nou...

en: _Add new...
ro: _Adaugă nou...

en: _Always
ro: Întotdeaun_a

en: _Arrange items:
ro: _Aranjează elementele:

en: _Ask each time
ro: Între_abă de fiecare dată

en: _Back
ro: _Înapoi

en: _Backgrounds and Emblems
ro: Fundaluri şi em_bleme

en: _Bookmarks
ro: _Semne de carte

en: _Clear History
ro: Uită _istoria

en: _Close Window
ro: _Închide fereastra

en: _Contents
ro: _Conţinut

en: _Copy File
ro: _Copiază fişierul

en: _Copy Files
ro: _Copiază fişierele

en: _Copy Text
ro: _Copiază text

en: _Copy here
ro: _Copiază aici

en: _Default zoom level:
ro: _Nivel zoom implicit:

en: _Delete
ro: _Şterge

en: _Delete from Trash
ro: _Şterge din Gunoi

en: _Display
ro: _Afişează

en: _Double click to activate items
ro: Clic _dublu pentru a activa elementele

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Edit Bookmarks
ro: _Editează semne de carte

en: _Emblems
ro: _Embleme

en: _Empty
ro: _Goleşte

en: _Empty Trash
ro: Goleşte Gunoiul

en: _File
ro: _Fişier

en: _File group:
ro: Grup _fişier:

en: _Find
ro: _Caută

en: _Fixed
ro: _Fixat

en: _Forward
ro: În_ainte

en: _GTK System Font
ro: Font sistem _GTK

en: _Go
ro: _Du-te

en: _Go There
ro: _Du-te acolo

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Home
ro: _Acasă

en: _Image:
ro: _Imagine:

en: _Keyword:
ro: _Cuvânt cheie:

en: _Link here
ro: _Leagă aici

en: _Local File Only
ro: Doar fişiere _locale

en: _Location...
ro: _Locaţie...

en: _Location:
ro: _Locaţie:

en: _Manually
ro: _Manual

en: _Modify...
ro: _Modifică...

en: _Move here
ro: _Mută aici

en: _Name:
ro: _Nume:

en: _Never
ro: _Niciodată

en: _New Folder
ro: Dosar _nou

en: _Only for files smaller than:
ro: D_oar pentru fişiere mai mici de:

en: _Open
ro: _Deschide

en: _Open Scripts Folder
ro: Deschide dosarul cu scripturi

en: _Open activated item in a new window
ro: Deschide elementul activat într-o _fereastră nouă

en: _Paste Files
ro: _Lipeşte fişierele

en: _Paste Text
ro: _Lipeşte text

en: _Patterns
ro: _Modele

en: _Profiler
ro: _Profilator

en: _Properties
ro: _Proprietăţi

en: _Read
ro: _Citire

en: _Reload
ro: _Reîncarcă

en: _Remove Custom Icon
ro: _Elimină icon personalizat...

en: _Remove a Color...
ro: Elimină o _culoare...

en: _Remove a Pattern...
ro: _Elimină un model...

en: _Remove an Emblem...
ro: Elimină o _emblemă...

en: _Remove...
ro: _Elimină...

en: _Rename...
ro: _Redenumeşte...

en: _Reveal in New Window
ro: _Descoperă într-o fereastră nouă

en: _Run
ro: _Rulează

en: _Run executable text files when they are clicked
ro: E_xecută fişierele când sunt clicate

en: _Scripts
ro: _Scripturi

en: _Select Custom Icon...
ro: _Selectează icon personalizat...

en: _Side Pane
ro: _Panou lateral

en: _Single click to activate items
ro: Clic _simplu pentru a activa elementele

en: _Start Here
ro: _Începeţi aici

en: _Sticky
ro: Lipicio_s

en: _Toolbar
ro: Bara de unel_te

en: _Trash
ro: _Gunoi

en: _Undo
ro: _Refă

en: _Unmount Volume
ro: _Demontează volumul

en: _Up
ro: _Sus

en: _Use compact layout
ro: Foloseşte o aranjare mai _strânsă

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _View as...
ro: _Vizualizează ca...

en: _View executable text files when they are clicked
ro: _Vizualizează fişierele executabile când sunt clicate

en: _Write
ro: _Scriere

en: a title
ro: un titlu

en: additional text
ro: text adiţional

en: animation to indicate on-going activity
ro: animaţie pentru a indica activitate în desfăşurare

en: another link to %s
ro: altă legătura la %s

en: by Modification _Date
ro: după _data modificării

en: by _Emblems
ro: după _embleme

en: by _Name
ro: după _nume

en: by _Size
ro: după _mărime

en: by _Type
ro: după _tip

en: date accessed
ro: data accesării

en: date changed
ro: data schimbării

en: date modified
ro: data modificării

en: default for "%s"
ro: implicit pentru "%s"

en: default for this file
ro: implicit pentru acest fişier

en: editable text
ro: text editabil

en: file icon
ro: fişier icon

en: group
ro: grup

en: hardware view
ro: vizualizare hardware

en: highlighted as keyboard focus
ro: evidenţiat pentru focalizare tastatură

en: highlighted for drop
ro: evidenţiat pentru plasare

en: highlighted for selection
ro: evidenţiat pentru selecţie

en: in menu for "%s"
ro: în meniu pentr "%s"

en: in menu for this file
ro: în meniu pentru acest fişier

en: link
ro: legătură

en: link (broken)
ro: legătură (invalidă)

en: link to %s
ro: legătură la %s

en: loading...
ro: încarc...

en: name of icon for the hardware view
ro: numele icon-ului pentru vizualizare hardware

en: nd copy)
ro: -a copie)

en: none
ro: nimic

en: not in menu
ro: nu este în meniu

en: nothing
ro: nimic

en: octal permissions
ro: drepturi octale

en: on the desktop
ro: pe desktop

en: owner
ro: deţinător

en: permissions
ro: drepturi

en: pointing at "%s"
ro: arată către "%s"

en: provides visual status
ro: oferă stare vizuală

en: rd copy)
ro: -a copie)

en: reset
ro: resetează

en: size
ro: mărime

en: some more text
ro: încă un text

en: st copy)
ro: -a copie)

en: summary of hardware info
ro: sumarul informaţiilor hardware

en: th copy)
ro: -a copie)

en: today
ro: azi

en: today at %-I:%M %p
ro: azi la %-I:%M %p

en: today at %-I:%M:%S %p
ro: azi la %-I:%M:%S %p

en: today at 00:00 PM
ro: azi la 00:00 PM

en: today at 00:00:00 PM
ro: azi la 00:00:00 PM

en: today, %-I:%M %p
ro: azi, %-I:%M %p

en: today, 00:00 PM
ro: azi, 00:00 PM

en: type
ro: tip

en: unknown
ro: necunoscut

en: unknown MIME type
ro: tip MIME necunoscut

en: unknown type
ro: tip necunoscut

en: unreadable
ro: ne-citibil

en: untitled folder
ro: dosar fără nume

en: whether we are highlighted for a D&D drop
ro: dacă sunt evidenţiat pentru tragere şi plasare

en: whether we are highlighted for a selection
ro: dacă sunt evidenţiat pentru selecţie

en: whether we are highlighted to render keyboard focus
ro: dacă sunt evidenţiat pentru focalizare tastatură

en: yesterday
ro: ieri

en: yesterday at %-I:%M %p
ro: ieri la %-I:%M %p

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
ro: ieri la %-I:%M:%S %p

en: yesterday at 00:00 PM
ro: ieri la 00:00 PM

en: yesterday at 00:00:00 PM
ro: ieri la at 00:00:00 PM

en: yesterday, %-I:%M %p
ro: ieri, %-I:%M %p

en: yesterday, 00:00 PM
ro: ieri, 00:00 PM
